Бахреин, Саудијска Арабија, Египат и Уједињени Арапски Емирати су 5. јуна објавили саопштења о прекиду дипломатских односа са Катаром, протеривању катарских дипломата и обичних грађана и суспендовању саобраћајних веза са том земљом. Њих су следиле и друге државе — Либија, Јемен и Малдиви. Као разлози за ту одлуку наведени су дестабилизовање безбедности и стабилности и акције усмерене на подршку тероризму, укључујући и терористичке групе у Јемену, као што су Ал Каида и ДАЕШ.
„Нећемо покретати мере за ескалирање према нашим братским народима. Ово мора да се реши за преговарачким столом на транспарентан и искрен начин“, рекао је Тани у интервјуу за катарску „Ал Џазиру“.
У интервјуу је Тани истакао да је катарски емир примио позив од емира Кувајта, који га је замолио да „одложи“ обраћање нацији у вези са дипломатском кризом.
„План је био да се одржи говор да би се расправљало о најновијим дешавањима, али је његово височанство контактирало емира Кувајта и он је пристао да одложи тај говор како би емиру Кувајта дао времена да учини кораке да контролише ову кризу“, рекао је катарски министар спољних послова.
Тани је додао да Доха „веома поштује“ одлуку емира Тамима бин Хамада Танија да одложи свој говор.
„Катар на ову ескалацију није одговорио ескалацијом. Покушавамо да се мудро понашамо у вези са тим. Нисмо им одговорили на истом нивоу“, нагласио је он, мислећи на Саудијску Арабију, Бахреин, Уједињене Арапске Емирате, Египат и друге народе који су прекинули дипломатске односе са Катаром.
Министарство спољних послова Катара је у понедељак одбацило оптужбе да се Доха мешала у унутрашње ствари других земаља и изразило жаљење због одлуке заливских држава да прекину дипломатске везе са њим.
Пратите нас на Твитеру и први сазнајте оно што други прећуткују.