„Од покушаја Русије да на силу прекроји међународне границе, до покушаја Ирана да дестабилизује Блиски исток, до глобалне претње тероризма који може да изведе напад било када било где, чини се да је свет данас опаснији него након пада комунизма пре четврт века“, изјавио је Пенс на Атлантском савету, алудирајући на распад СССР-а 1991. године.
Он је такође нагласио да су Сједињене Америчке Државе у потпуности спремне да изврше своје обавезе као савезника у оквиру НАТО-а и да се „придржавају принципа да је напад на једну (чланицу НАТО-а) напад на све нас“.
„Са појавом непријатеља, нових и старих, наша Алијанса мора да настави да се развија да би могла да се супротстави претњама данашњице и сутрашњице, а нарочито против опасности од тероризма“, рекао је потпредседник САД.
Карактеристично је да се у свом говору Пенс позвао на наступ председника Доналда Трампа на последњем самиту НАТО-а. Међутим, шеф државе није директно говорио о спремности САД на колективну одбрану у складу са Чланом 5 Повеље НАТО-а, због чега су га противници критиковали. Лист „Политико“ је чак саопштио да су у почетку министар одбране, државни секретар и саветник за националну безбедност позивали Трампа да спомене Члан 5, али да ових речи на крају није било у његовом говору.
Касније је Бела кућа објаснила да је председник мислио на принцип колективне одбране када је говорио о америчкој посвећености Северноатлантском пакту.
Повећана пажња овој теми изазвана је чињеницом да је Трамп више пута критиковао савезнике НАТО-а који, по његовом мишљењу, не издвајају довољно средстава за јачање одбране, превише се ослањајући на САД.