Већ смо појаснили нашу позицију о увлачењу Црне Горе у НАТО, навео је он.
„Наше западне колеге, пре свега САД и водеће европске земље, опседнуте су идејом да још једном загосподаре Балканом. ЕУ има неке планове у том погледу. Преговарачки процеси су у току што нарочито укључује Србију, заједно са Косовом, Македонију и Црну Гору“, истакао је Лавров.
Он је додао да Русија нема ништа против тога да те земље постану део европске економске интеграције.
„То је природно јер географије предвиђа заједничке механизме, заједнички простор и заједничко тржиште, али надамо се да ће негде у будућности, тај економски простор захватити и преостали део Евроазије“, рекао је Лавров.
Црна Гора је јуче и званично постала 29. чланица Алијансе, а данас ће испред зграде НАТО у Бриселу бити подигнута и црногорска државна застава.
Нећемо гутати блато, узвратићемо
Русија ће увести визни режим с Украјином као одговор на иста дејства Кијева, рекао је Лавров.
„Када се на нас обруши блато, када наше уметнике, културне раднике проглашавају персонама нон грата, када одузимају посао руским инвеститорима у економију Украјине, када, најзад, озбиљно говоре о увођењу визног режима, мислите ли да ми све то треба да прогутамо и да не одговоримо истом мером?“, навео је Лавров на Балтичком федералном универзитету „Кант“ у Калињинграду.
„Ако буде визног режима, наравно, одговорићемо визним режимом“, додао је Лавров.
Питање увођења виза више пута је покретано у украјинском парламенту. У октобру прошле године то је предложио председник Врховне раде Андреј Парубиј, али је против тога био владајући „Блок Петра Порошенка“.
Ових дана о неопходности хитног увођења визног режима Русији говорио је секретар Савета за националну безбедност и одбрану Александар Турчинов.
Против је „Опозициони блок“ који је саопштио да би увођење виза могло да остави без посла два и по милиона Украјинаца који раде у Русији.