Амерички председник Доналд Трамп затражио je од државног секретара Рекса Тилерсона да обнови односе САД са Русијом и да не дозволи да га у томе спрече политичка превирања поводом могуће повезаности Москве с Трамповом предизборном кампањом. Према Тилерсоновим речима, од Трампа је добио зелено светло да „делује темпом којим жели и у областима у којима сматра да би могао да оствари напредак“.
Ова изјава шефа Стејт департмента свакако није обрадовала русофобе у Америци. Питање је да ли ће амерички државни секретар имати снаге да се избори са отпором „дубоке државе“, који се може очекивати због идеје отопљавању односа Вашингтона и Москве.
Стеван Гајић са Института за европске студије оцењује да је Доналд Трамп током првих сто дана на власти повлачио потезе које су деловали као чињење уступака „дубокој држави“. Сада се стиче утисак да су се ствари промениле и да ће Трамп више инсистирати на својој предизборној агенди. Међутим, каже Гајић, ни стара администрација неће остати без одговора на намере америчког председника да побољша сарадњу са Москвом.
„Реч је о томе да је у Вашингтон дошао председник који је најавио радикалну промену стратегије САД и проблем је уколико ту нову стратегију, потпуно супротну претходној, треба да спроводе људи који су кроз читаво школовање, али и рад у Стејт департменту и другим државним агенцијама, радили нешто сасвим друго. То и јесте извор ове, можемо рећи, шизофреније у америчкој спољној политици“, објашњава Гајић за Спутњик.
Он подсећа на недавну изјаву америчког сенатора Мекејна, који је рекао да је „Русија гори противник од Исламске државе“.
„Мекејн је лице те ’дубоке државе‘, за коју је побољшање односа са Русијом највећа могућа јерес. Дакле, борба између табора старе и нове администрације ће се свакако наставити, али Трамп показује да није одустао и да ће наставити да се бори и са сопственим елитама у САД за програм који је номиновао током предизборне кампање“, напомиње Гајић.
Према његовим речима, јасно је да амерички државни секретар још није у потпуности преузео „дизгине“ Стејт департмента, а врло јак отпор „дубоке државе“ новом шефу могао се, каже, видети и на нашим просторима када је Србију посетио Брајан Хојт Ји. Да Тилерсону неће бити лако да спроведе намере свог шефа, сматра и Дмитриј Дробницки, руски политички аналитичар и стручњак за САД. Он за Спутњик каже да је Тилерсон поновио оно што је Трамп говорио још 2015, на почетку предизборне кампање. Друго је питање, каже Дробницки, да ли ће Тилерсон заиста и успети да обнови односе Русије и САД.
„Стејт департмент је тренутно у великим проблемима јер нижи и средњи кадрови, благо речено, не воле Трампа и немају поверење у Тилерсона јер ради за америчког председника. Све ове бирократе су из Вашингтона, а подсетио бих да је 90 посто становника тог округа на последњим изборима гласало за Клинтонову. Испада да су тренутно у Стејт департменту за Трампа само Тилерсон и неколико његових заменика које је именовао Сенат. Наравно да Тилерсон покушава да реши тај проблем, држи говоре пред својим колегама и одржава специјална предавања, али требало би имати у виду да су могућности Стејт департмента веома ограничене“, каже Дробницки.
Он такође напомиње да Стејт департмент сада није у позицији да намеће своју вољу другим државним институцијама, а да су за нормализацију руско-америчких односа потребни координисани напори свих америчких државних структура.
„Наравно да можемо само да поздравимо чињеницу да Трамп планира да испуни предизборна обећања, али, реално гледано, све док се у Вашингтону води политичка битка поводом ’злих Руса‘, сваки покушај нормализације односа са Москвом ће бити спречен. И још једна ствар — Тилерсон се до сада није показао као искусан дипломата и велико је питање да ли је заиста спреман за улогу шефа америчке дипломатије. Зато његова изјава изазива само уздржани оптимизам“, закључује Дробницки.