Трампова одлука да се повуче из Париског климатског споразума потврђује да се америчка влада повлачи према опсесији негирањем објективних налаза научних истраживања, рекао је Фон Ширах.
„То значи да Америка више не води свет. Америка ће се повући у свој уски универзум који се сада одликује бизарном антинаучном фиксацијом коју води чудни председник који је ’против свега‘“, сматра Фон Ширах, председник Института за глобалну политику и професор међународних послова и економије на Међународном универзитету БАУ.
Прошле недеље је Трамп објавио да ће се Сједињене Америчке Државе повући из Париског климатског споразума који је његов претходник Барак Обама промовисао и одобравао.
„Трамп сматра да је то лош посао за Америку, тако да је исправно да се из њега изађе. Поштовање обавеза које намеће договор довело би до огромног пореза за америчку економију, јер је прописивање строге контроле емисије веома скупо“, рекао је Ширах.
Међутим, глобални рејтинг Сједињених Америчких Држава платиће велику цену због овог потеза, истакао је Ширах.
„Са становишта старих пријатеља и савезника, Трампова најава о изласку из Париског споразума је још један знак да Америка више не предводи остатак света у кључним питањима“, рекао је он.
Пре Трампове одлуке немачка канцеларка Ангела Меркел већ је разматрала да је време да Европа размишља о будућности без блиских веза са Америком, подсетио је Ширах.
„Трампова одлука о овом прилично емотивном питању има непосредне политичке последице. Са становишта других нација, а посебно лидера Г7, то значи да је Америка одлучила да иде сама, отворено се не слажући са глобалним консензусом о глобалним претњама за Земљу“, нагласио је он.
Међутим, последице изласка Америке из Париског климатског споразума неће довести до погоршања глобалне климе, упозорио је Ширах.
„Уколико све буде како треба, Париски споразум обећава скроман напредак у смањењу температуре у свету и тек после много година, а то такође претпоставља да ће сви остали учесници заправо радити оно што су обећали у смислу снижавања емисије гасова који стварају ефекат стаклене баште“, истакао је он.
Париски климатски споразум нема механизам за спровођење и обавезе преузете од стране потписника су потпуно добровољне, додао је Ширах.
„Ово је углавном политичка симболика… У принципу се углавном ради о перцепцији о вођству САД. Било би боље за Вашингтон да буде део тога, а не да постане нека врста великог изгнаника у очима света“, сматра он.
С обзиром на широку негативну међународну реакцију на Трампову најаву, он неће извући никакву политичку корист од тога, закључио је Ширах.