Такво је време да није неозбиљно размишљати о томе шта ако у близини експлодира нуклеарна бомба. Светске велесиле њима „звецкају“, појам нуклеарног рата постаје све „прихватљивији“ у јавном мнењу, а људи се све више брину.
На самом месту удара људи немају шансе за преживљавање, међутим, на већим удаљеностима, од по неколико километара, где ће се у тренутку експлозије видети интензиван бљесак, људи ће се морати да се изборе за живот. Након неколико секунди на удаљеност од два километра стићи ће пропратни удар.
Одговоре на питања како у случају такве катастрофе избећи радијацију и последице удара доноси портал „Реди“, који је објавио списак акција које би требало подузети како бисмо се спасили.
- Не гледајте у правцу експлозије.
- Држите уста отворена како вам не би пукле бубне опне.
- Почните да трчите јер ћете имати 10-15 минута да побегнете од радијације.
- Избегавајте високе зграде.
- Слушајте радио или телевизију како бисте могли да чујете савете о томе где би требало да одете.
Ако се у тренутку удара налазите у насељу:
- Нађите заклон под земљом.
- Ако не нађете заклон под земљом, потражите зграду од цигала и бетона.
- Ако сте се растали од породице, немојте напуштати склониште како бисте их тражили.
- У склоништу пронађите угодно место јер ћете ту можда провести више од једног дана.
Ако сте нуклеарни удар дочекали на отвореном:
- Лезите и заштитите главу.
- Нађите склониште, а затим уклоните са себе одећу.
- Првом приликом се истуширајте. Немојте се чешати, користите шампон, а не балзам. Балзам повезује супстанце које ћете можда имати на себи.
Не седајте у аутомобил
У тренуцима удаљавања од места експлозије не седајте у аутомобил, ради себе и других. Путеви којима ћете хтети да изађете из града вероватно ће бити закрчени пешацима. Бруке Будемајер, стручњак за радиологију, тврди да вас стакло и метал аутомобила не могу заштитити од радијације, преноси „Бизнис инсајдер“.