Зашто Стејт департмент има потребу да се бави овом темом и поново напада Русију за мешање у црногорске изборе, који су се десили у октобру прошле године, иако је Црна Гора већ два дана и званично чланица НАТО-а?
Новинар из Црне Горе Матија Николић сматра да је од ове изјаве високог америчког званичника занимљивије најновије иступање председника владајућег ДПС-а Мила Ђукановића. Он је два дана од уласка Црне Горе у НАТО коначно и јавно признао да у овој земљи нема демократије и да заправо он вуче све конце политичке игре, каже Николић за Спутњик.
„Мило Ђукановић поручује грађанима да не пркосе, јер Црна Гора историјски, географски и цивилизацијски припада неким другим земљама, а не Русији. Суштина приче је у томе да је јасно какво је расположење грађана Црне Горе и да је потребан управо овакав медијски наступ са свих релевантних адреса како би се грађани што боље убедили да ће НАТО да им донесе бољитак. Порука је и да братска Русија није више братска, да је она покушала да направи стравичан, крвави државни удар“, каже Николић.
Он додаје да ову тврдњу потврђује и постнатовски наступ премијера Црне Горе Душка Марковића. И он је признао да значајан део грађана не жели улазак у НАТО, да зато није било референдума. Све су демократске тековине потиснуте, само је остала воља власти да припада НАТО-у.
„Вероватно ће спин-мајстори разних медијских кућа и сама власт покушавати да се на што бољи начин изборе за своје позиције, па чак и оваквим стварима, да унесу што више немира стварањем антируског расположења. Када премијер каже да су Руси ти који су желели да нас убеде да не уђемо у НАТО, нечим што је требало да се заврши крвавим насиљем, то је још један медијски спин којим грађане Црне Горе покушавају да убеде да је НАТО оно што им власт говори, а то је рај“, објашњава Николић.
Он додаје да изјаве црногорских званичника да је Русија финансијски, логистички, обавештајно и на крају чак и насиљем покушала да убеди Црну Гору да не оде у НАТО, никада нису стале, а да је та реторика сада само појачана тврдњом да се Црна Гора коначно одупрла притиску Русије.
„Тешко да ће ова кампања променити мишљење грађана Црне Горе“, закључује Николић у разговору за Спутњик.
Подсетимо, раније је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров рекао да су саопштења Црне Горе о мешању Русије у унутрашње послове те земље „бескрупулозна“.
„Приступање Црне Горе НАТО-у неће ојачати безбедност савеза и доводи до додатних трошкова земаља-чланица Алијансе“, изјавио је министар спољних послова Русије.
Портпаролка Министарства иностраних послова те земље Марија Захарова саопштила је да су оптужбе на рачун Русије усмерене на правдање пред сопственим становништвом због ступања у НАТО.