Када је амерички председник Доналд Трамп почетком маја сменио дотадашњег шефа ФБИ Џејмса Комија, за многе, па и за Комија самог, та вест је изненађење.
Стога и не чуди што се у америчким медијима спекулисало да ће нови кандидат америчког председника за првог полицајца такође бити изненађење. Међутим, то се није десило. Нови кандидат је Кристофер Реј, близак сарадник и Комија, али и претходног шефа ФБИ Роберта Милера.
Каријеру у државним институцијама Реј је почео 1997, када је био помоћник државног тужиоца САД за Северни округ Џорџије. У Вашингтон је прешао 2001.
Председник Џорџ Буш номиновао га је за помоћника државног тужиоца Кривичног одељења Министарства правде за 2003, а Сенат је једногласно подржао Рејову номинацију. Током Бушове администрације, Реј је био један од најближих Милерових и Комијевих сарадника у Министарству правде.
Док је од 2003. до 2005. био на дужности помоћника, Коми је обављао функцију заменика државног тужиоца, док је Милер био шеф ФБИ. Своју верност двојици старијих колега доказао је 2004, када је био спреман да са њима поднесе оставку због неслагања са плановима Беле куће у програму надзора потенцијалних терориста у САД.
Према писању тадашњих медија, Реј је рекао Комију: „Види, не знам шта се тачно дешава, али пре него што искочите, упозори ме, тако да можемо да искочимо заједно“.
Након што је напустио државну службу 2005, Реј је постао партнер у адвокатској фирми „Кинг и Спалдинг” и радио је у њиховим канцеларијама у Атланти и Вашингтону.
Као адвокат, заступао је контроверзног гувернера Њу Џерзија Криса Кристија у афери „Бриџгејт”. Према оптужбама, Кристи је, светећи се једном локалном политичару, затворио неколико трака на Мосту Џорџа Вашингтона (отуда и име афере: енг. bridge — мост). Троје најближих Кристијевих сарадника проглашенo je кривим за федерални злочин, али Кристи је ослобођен оптужби.
Реј је такође заступао неколико компанија које су на листи првих сто највећих компанија у САД.
Реј је био само један на дугачкој листи могућих кандидата за место шефа ФБИ. Портпарол Беле куће Шон Спајсер рекао је да је Трамп истог дана када је обавио разговор са Рејом, разговарао са још једним званичником Бушове администрације, Џоном Пистолом, који је био заменик директора ФБИ између 2004. и 2010. године.
Пистол је касније био администратор Управе за безбедност транспорта до 2014, а потом председник Универзитета „Андерсон” у Индијани. Опште је познато у вашингтонским круговима да је Пистол близак пријатељ потпредседника Мајка Пенса.
Други кандидати, сенатори Џо Либерман и Џон Корнин, конгресмен Треј Гауди, судија Мајкл Гарсија, тужитељка Алис Фишер, службеник ФБИ Ричард Мекфили, скинути су са списка кандидата из различитих разлога.
Како амерички медији преносе, председник Трамп, врховни тужилац Џеф Сешонс и његов заменик Род Розенстин разговарали су и са тренутним в. д. директора ФБИ Ендруом Мекабијем, саветницом за домовинску безбедност Френ Таунзенд, као и са бившим гувернером Оклахоме Френком Китингом.