Терористички напади се, према њеним речима, дешавају у Ирану прилично често, пре свега у провинцијама које се граниче са Пакистаном, и углавном их организују оне сунитске групе које се не слажу са идеологијом ДАЕШ-а, посебно према политици коју Техеран води према сунитској мањини.
Чињеницу да је ДАЕШ преузео одговорност за нападе Фјодорова види као доказ успеха Ирана у борби против тероризма у Сирији.
„Више од десет иранских генерала је до сада погинуло током операција против такозване Исламске државе. Ефикасност политике Ирана у том погледу је очигледно некоме упала у око попут трна и они сад показују своју силу и сеју терор“.
Саговорница Спутњика још једно објашњење за напад види у заоштравању кризе у односима међу арапским државама.
„На Иран су сад ударили у склопу заоштравања ситуације и нарастања кризе између арапских држава. И један од разлога јесу односи које је Катар почео да негује са Ираном. Ми, наравно, можемо претпоставити ко су заправо наручиоци ових напада — они којима смета општа политика Ирана и који Техеран сматрају непријатељем по националну безбедност, а то су на првом месту Саудијска Арабија и њени сателити. Осим тога ту су групе терориста ДАЕШ које желе да дође до дестабилизације региона и смањења утицаја Ирана. Можемо направити и паралеле са изјавама које је Трамп дао током и после своје посете Саудијској Арабији“, закључује она.
Дванаест људи је убијено, а 42 рањено у данашњем нападу на парламент Ирана и маузолеј ајатолаха Хомеинија. Одговорност за напад преузео је ДАЕШ.