Председник Русије Владимир Путин изјавио је да терористи ДАЕШ-а припремају планове за дестабилизацију ситуације у јужни регионима земље, као и у Централној Азији.
У вези с тим, руски лидер је позвао колеге да ојачају координацију специјалних служби држава-чланица ШОС-а, између осталог и на линији регионалних антитерористичких структура.
„Не могу а да не изазивају опрез и покушаји терориста који су се настанили на авганистанској територији да прошире своју криминалну делатност на наше државе. У државама ШОС-а су створене и активне нелегалне ћелије ДАЕШ-а — то су показали последњи терористички напади код нас у Русији, у Санкт Петербургу“, нагласио је Путин.
Руски председник је изјавио су да безбедност и стабилност на спољним границама држава-чланица увек биле и јесу приоритет Шангајске организације за сарадњу, док експлозија тероризма и екстремизма у свету, која је без преседана, том задатку даје посебну актуелност.
„Више пута смо наглашавали да то зло може да се победи само поштеним и конструктивним обједињавањем напора свих држава, на основу стриктног поштовања међународног права. Борба против тероризма треба да буде бескомпромисна“, нагласио је он.
Паралелно са елиминацијом социјалних и економских разлога који рађају ову појаву, треба урадити све како би се неутрализовала идеологија тероризма. У вези с тим расте улога антитерористичких структура ШОС-а, нагласио је Путин.
Руски председник је предложио да се обнови делатност рада контакт групе ШОС—Авганистан.
„Несумњиво, кључни значај за регионалну безбедност има стање у Авганистану. Очигледно је да војно решавање унутаравганистанског конфликта нема перспективу. Русија, као и сви партнери из ШОС-а стално се залаже за политичко решавање кризе договором између самих Авганистанаца“, рекао је руски лидер у Астани.
У Астани се одржава 17. седница Савета шефова држава-чланица Шангајске организације за сарадњу (ШОС), на којој учествује председник Русије Владимир Путин. Теме дводневног самита су развој ове организације, борба против тероризма и ситуација на Блиском истоку и у Авганистану, док је централни догађај — званично ступање Индије и Пакистана у ШОС.