Српска фудбалска екипа, састављена од глумаца, певача и уметника, која се такмичи на светском шампионату уметника у „Арт фудбалу“, данас није имала утакмицу, а фудбалери су могли да се одморе пред важан меч који их чека у понедељак, па смо пажњу поклонили најмлађима.
На другом Међународном дечијем турниру „Куп доброте“ — посебној манифестацији у оквиру седмог шампионата у фудбалу за одрасле (уметнике), учествовало је десет екипа младих фудбалера узраста 8-11 година из чак седам земаља света: Русије, Велике Британије, Аустралије, Јапана, Индије, Камеруна и Еквадора.
Током одржавања турнира прикупљана су средства у хуманитарне сврхе за децу оболелу од церебралне парализе. Сврха овог окупљања није била толико такмичарског карактера, колико идеју да деца од малих ногу науче да је племенито помагати онима којима је то неопходно.
Овај весели, дечји међународни турнир завршио се тако што су донације предате институцијама које се баве лечењем оболеле деце, а захвалнице уручене екипама које су учествовале.
Све учеснике турнира је том приликом поздравио Аркадиј Дворкович, заменик председника владе Руске Федерације, који је (ексклузивно) за Спутњик изјавио:
„Већ много година одржавамо турнир ’Арт фудбал‘, који окупља уметнике, политичаре и спортисте из целог света. Циљ нам је да окупимо представнике разних држава, земаља које имају различите традиције, па чак и различите погледе и ставове на оно што се дешава у свету. Овде можемо да се дружимо и то што смо почели да организујемо фудбалски турнир за децу даје још више наде, јер ће тако деца имати прилику да се упознају међу собом, да се друже, да разговарају“, истакао је Дворкович и додао да је идеја била да се овим путем негује здрав живот и подвукао важност хуманитарног карактера овог турнира.
У додели сертификата и захвалница Аркадију Дворковичу је помогао Лори Бристоу, британски амбасадор у РФ, изјавивши за Спутњик да је овај сусрет деце из целог света и могућност да играју фудбал на неки начин увертира у предстојеће Светско првенство у фудбалу који ће бити одржано следеће године у Русији.
„Такође, ово је прилика да се код деце развије свест о хуманитарном карактеру овог турнира и важности прикупљања новца за оне који имају посебне потребе, као и то да би и болесна деца требало да имају прилику да буду укључена у спортске активности колико год је то могуће“, истакао је Бристоу.
У том смислу, организаторка турнира и директорка фонда „Под заставом доброте“ Наталија Давидова истиче да „турнир симболизује и доприноси развоју идеје спорта без граница и ограничења, отвара нове могућности да се сва деца реализују у спорту и да достигну личне рекорде:
„Поносна сам што је данас на турниру учествовао и тим деце „Спартак Москва“. Деца, чланови овог тима у мањем или већем степену имају изражене проблеме јер болују од церебралне парализе. Зато сам уверена да ће овакве манифестације привући пажњу на питања која се тичу даље хуманитарне помоћи онима којима је она потребна.“
Давидова је посебно одала велику захвалност волонтерима — младим људима, који се у Русији увек несебично одазову и бесплатно помажу при организацијама и одржавању бројних масовних догађаја.
И заиста, Аркадиј Дворкович је био у праву. Са терена се током утакмица могао чути само руски, јер је то језик који је данас спајао децу која потичу са разних меридијана.
И док су најмлађи видно уживали играјући фудбал на свежем ваздуху, у публици су седели задовољни родитељи. Па је тако за Спутњик Финац Александар Наварете рекао да је више него задовољан и захвалан чим неко организује спортске активности напољу, што је свакако знатно здравије него да деца седе код куће уз видео-игрице. Наварете је додао да је његов син данас посебно поносан јер учествује у хуманитарној акцији. Совето Говендер из Јужноафричке Републике је такође срећан што је својим прилогом допринео хуманитарној акцији, док је његов син уживао играјући фудбал. Масакату Иши, јапански новинар цени овакве догађаје, не само због хуманитарног карактера, већ и због тога што је са породицом однедавно у Москви, па тако и деца и он са супругом имају прилике да упознају нове пријатеље. Аделин Бернар из Француске уживала је данас на трибинама, навијајући за свог сина и разговарајући са другим родитељима деце из целог света.
Организатор дечјег турнира је Фонд „Под крилима доброте“, чији су оснивачи Сергеј Лавров — руски шеф дипломатије, Аркадиј Дворкович — заменик председника владе Руске Федерације, Дмитриј Харатјан — руски глумац, Илија Авербух —прослављени (уметнички) клизач, као и Вјачеслав Фетисов — некада чувени хокејаш, а данас активни друштвено- политички делатник. Фонд је основан 2005. године, како би циљано пружао помоћ где је то најпотребније, пре свега деци којој су неопходни скупи лекови и дуготрајно лечење.