Ови авиони стационирани су у ваздушној луци у Аризони, у којој је 55 од укупно 220 тренутно оперативних авиона Ф-35 који су у саставу ваздушних снага Сједињених Држава, али и у Аустралији, Великој Британији, Израелу, Јапану.
Према речима капетана Марка Графа, авиони су приземљени због низа инцидената у којима су пилоти искусили симптоме сличне хипоксији, односно смањеној количини кисеоника у телу. На сву срећу, пилоти су успели безбедно да слете јер је радио резервни систем за довод кисеоника. Ипак, каже Граф, авиони су сада на земљи како би се пронашао и решио овај проблем.
Иначе, програм развоја и производње авиона Ф-35А Американце је коштао више од 400 милијарди долара. Ваздушне снаге САД наручиле су чак 1.763 модела у намери да овај авион представља базу америчке авијације али и маринаца и мањим делом Морнарице САД. За 2017. годину су између Пентагона и произвођача договорене цене авиона од 94,6 милиона долара за Ф-35А, затим 122,8 милиона за Ф-35Б и 121,8 милиона долара за Ф-35Ц.
На штету произвођача овог авиона иде и чињеница да се пех на летелицама десио уочи великог авио-шоуа у Паризу, где је Ф-35 требало да покаже дијапазон својих могућности како би привукао још више купаца.
Представник компаније „Локид Мартин“ је рекао да ће њихови службеници помоћи авијацији да реше проблем са летелицом коју производе заједно са још три компаније.
Иначе, пре неколико година сличан проблем имали су и пилоти Ф-22 „Раптора“, првог оперативног борбеног авиона пете генерације. Међутим, довод кисеоника успешно је решен за неколико месеци, а Ф-22 данас слови за најбољи борбени авион на свету.