Начелник одбране Кијева у Другом светском рату генерал-мајор инжењерских снага Михаил Љвович Горикер конструисао је тај побољшани модел неексплозивног противтенковског одбрамбеног средства 1941. године.
Јежеви су се први пут користили у одбрани Кијева, а затим се преселили у Москву и даље на све фронтове.
Новинари неколико западних медија упали су у незгодну ситуацију мислећи да је инсталација, која је постављена у оквиру фестивала „Времена и епохе“, заправо представља барикаде против учесника недозвољеног протеста у центру Москве.
Касније су медији исправили своју грешку, али су неки ипак напоменули да је инсталација „само званична верзија“.
У заблуду их је довело саопштење са фотографијом локације „Велики отаџбински рат“ главног уредника радија „Ехо Москве“ Алексеја Венедиктова.
„Већина земаља користи противтенковске барикаде против окупатора. Москва их користи против сопственог народа“, написао је на свом твитер налогу новинар „Фајненшел тајмса“ Нил Бакли.
„Барикаде постављене на главном булевару у центру Москве како би спречиле противнике Кремља да дођу до Црвеног трга“, написао је својим пратиоцима шеф московског бироа „Њујорк тајмса“ Нил Макфаркуар.
Грешка коју су направили новинари угледних листова није прошла незапажено.
Фейковые новости от глав бюро https://t.co/wHnmD4ocs7 и NYT. Пишут, что это баррикады против Навального. pic.twitter.com/RZnCD1UAeW
— Маргарита Симоньян (@M_Simonyan) June 12, 2017
„Лажне вести уредника Фајненшел и Њујорк тајмса. Пишу да су то барикаде против Наваљног“, одговорила је на те изјаве главна уредница РТ Маргарита Симоњан.
Касније су Бакли и Макфаркуар обрисали своја саопштења. Они су такође морали да се извине због своје немарности.
I deleted that tweet when I realised tank traps were part of historical re-enactment
— Neil Buckley (@NeilRBuckley) June 12, 2017
„Како у то уопште може да се поверује? Непрофесионализам Нила Баклија превазилази сваку меру“, написао је један корисник Твитера.
„Обрисао сам твит када сам схватио да су противтенковске баријере део историјске реконструкције“, написао је касније Бакли.
„Званично, џакови са песком и противтенковске барикаде представљају део историјске реконструкције која је организована на тргу, али оне успешно сметају демонстрантима“, није се дао Макфаркуар.
Officially, the sand bags and tank traps are part of historical re-enactment happening on the square, but conveniently they block protestors
— Neil MacFarquhar (@NeilMacFarquhar) June 12, 2017
Сличну грешку је још у понедељак увече направио аналитичар лондонске компаније „Ај-Ејч-Ес маркет“ Алекс Кокшаров.
„НАЈНОВИЈА ВЕСТ! Московска полиција подигла је барикаде од џакова са песком око Кремља. Очекује се насиље током протеста против Владе 12. јуна“, написао Кокшаров.
#BREAKING! #Moscow police is erecting barricades of sandbags around the #Kremlin. Expect some violence at anti-government #protest 12 June pic.twitter.com/2xpcQVbEMP
— Alex Kokcharov (@AlexKokcharov) June 11, 2017
На неоснованост изјава о подизању барикада у центру Москве указивали су многи западни новинари.
„Центар Москве. Ови џакови са песком нису за заштиту Кремља од Алексеја Наваљног и демонстраната. То је историјска реконструкција“, написао је дописник „Би-Би-Си њуза“ Стив Розенберг.
Central Moscow now. Those sand bags aren't for defending the Kremlin from Alexei Navalny & protestors: it's an historical reenactment. pic.twitter.com/nZlEcopGtx
— Steve Rosenberg (@BBCSteveR) June 12, 2017
„Пратим озбиљну хистерију на Твитеру о џаковима са песком у близини Кремља уочи данашњих протеста. Људи, они су постављени за историјску реконструкцију“, објаснила је пратиоцима новинарка „Москва тајмса“ Кети Дејвис.
Still seeing lots of Twitter hysteria abt sandbags being erected nr the Kremlin before protests today. It's for a WW1 reenactment, guys.
— Katie Davies (@katiedavies91) June 12, 2017
Многи корисници интернета нису пропустили прилику да се исмеју неким припадницима медија, као и демонстрантима.
„Кладим се у 50 долара да ће до краја дана Си-Ен-Ен и ’Вашингтон пост‘ представити овог типа као активисту руске опозиције који је био изложен малтретирању“, предложио је дописник РТ Мурат Газдијев.
50 bucks says CNN & WaPo will title this guy as a persecuted Russian opposition activist before the day is out. pic.twitter.com/f8v8sLytMK
— Murad Gazdiev (@MuradGazdiev) June 12, 2017
Истовремено, упркос противречним извештајима о броју учесника протеста и броју притворених, многи су истакли да спонтани протести, који су јуче провокативно и илегално пребачени са Авеније Сахаров на Тверску улицу, нису били толико велики колико су то желеле вође демонстраната.
Fairly quiet day's work for some of the boys compared to previous protests pic.twitter.com/vau8C1nX2T
— Jason Corcoran (@jason_corcoran) June 12, 2017
„Прилично миран дан за момке у поређењу са претходним протестима“, написао је новинар „Интели њуза“ Џејсон Коркоран.