Европски парламент је на пленарном заседању у Стразбуру великом већином гласова — 524 гласа за од присутних 673 — усвојио Резолуцију о Србији.
Резолуција „поздравља ангажовање и напредак Србије у процесу евроинтеграција“, а држава позива да у комуникацији са грађанима „активно промовише своју ЕУ стратегију“.
Европски парламент поздравља отварање осам поглавља у приступним преговорима и износи очекивање о отварању нових поглавља са Србијом.
Резолуцијом се и овога пута наглашава се да је примена реформи кључна за наставак европског пута Србије.
Поздравља се и генерално побољшање економске политике у земљи и напредак ка функционалној тржишној економији.
Наглашава се важност средњих и малих предузећа у економији Србије и позива на „даље побољшање пословног окружења“ у земљи.
Европски парламент је и ове године позвао Србију да „постепено усклађује своју спољну и безбедносну политику са политиком ЕУ, укључујући и политику према Русији“.
Србија је похваљена за „конструктиван и хуман однос“ према мигрантима.
Резолуција наглашава да је у Србији „направљен напредак у области правосуђа“, али да „независност правосуђа још није осигурана у пракси“.
Такође се износи „забринутост због недовољног напретка у борби против корупције“, а од Србије се тражи „јасна политичка воља да се то питање реши“.
Европски парламент поздравља „активну улогу Србије у међународној и регионалној полицијског и правосудној сарадњи“, као и напредак у борби против организованог криминала и тероризма.
Резолуција наглашава важност независних регулаторних тела у земљи као што су институција омбудсмана, повереника за информације од јавног значаја и Агенција за борбу против корупције.
Од Србије се тражи даље залагање на заштити припадника рањивих група као што су Роми, особе са инвалидитетом, ЛГБТ популација, мигранти и затвореници.
Једина област за коју у Европском парламенту кажу да нема напретка јесте слобода изражавања и присуство самоцензуре у медијима у Србији.
Од власти у Србији се тражи да осигурају и примену закона о заштити мањина.
Војводина се помиње као део Србије који је „одржао висок степен заштите мањина“.
Истовремено Европски парламент поручује да „аутономија Војводине не сме бити ослабљена“.
Резолуцијом Европског парламента похваљен је „конструктиван приступ Србије билатералним односима у региону, било да су у питању земље на путу ка ЕУ или чланице ЕУ“.
Од Србије је и овога пута затражена пуна сарадња са Трибуналом у Хагу, а као један од приоритета евроинтеграција Србије наводи се нормализација односа са Косовом и „пуна примена“ договореног у дијалогу Београда и Приштине, укључујући и „питање Заједнице српских општина“.
Две стране се позивају да дефинишу „нове теме разговора у оквиру дијалога, у циљу бољег живота грађана и свеукупне нормализације односа“.
Овогодишња Резолуција о Србији бележи и забринутост Европског парламента због тензија између Србије и Косова са почетка године, а две стране су позване да се уздрже од акција које би могле да угрозе постигнути напредак у дијалогу.