„Ништа друго нисам ни очекивао, јер судска процедура ЕУ лишава право на заштиту. Мени, на пример, није било дозвољено да говорим на суду, па чак ни да присуствујем процесу. Санкције новинарима се могу упоредити са санкцијама слободи говора. Срамота за ЕУ. Тамо желе да покрију уши, а другима да одсеку језик. Морално и интелектуално — слаба “, прокоментарисао је Кисељов у вези одлуку суда.
Раније је Европски суд у Луксембургу затражио да на снази остану ограничавајуће мере ЕУ против Кисељова у вези са ситуацијом у Украјини. Процедура суда омогућава да се уложи жалба на одлуку вишој инстанци, а управо у Суду правде.
Односи Русије и ЕУ су се погоршали због ситуације у Донбасу, где је Кијев у априлу 2014. године покренуо војну операцију против самопроглашене ЛНР и ДНР, које су прогласиле независност након државног преврата у Украјини у фебруару 2014. Западне земље наметнуле су низ санкција против Русије, на које је Москва узвратила одговарајућим мерама. Један од новинара коме су биле уведене санкције био је и директор МИА Русија севодња Дмитриј Кисељов.