Велики део питања грађана тицао се економије, животног стандарда и плата, али и свакодневних проблема, попут набавке лекова за инвалиде или добијања бесплатних парцела на Далеком истоку Русије.
Рецесија у Русији је превазиђена, а већ три квартала заредом бележи се скроман раст, рекао је руски председник. Истакао је да је инфлација рекордно ниска у читавој историји Русије и износи 4,1 одсто. Кад је реч о платама становника, најавио је да ће од 2018. бити индексиране, односно усклађене са растом трошкова, плате свих запослених у јавном сектору.
На питање како су се антируске санкције одразиле на Русију, Путин је рекао да њихов ефекат није кардиналан и да је много већи утицај имао пад цена нафте и гаса.
Он не види ништа ново у продужењу америчких санкција против Русије. „Историја Русије показује да смо живели под санкцијама од тренутка кад смо стали на ноге и осетили се снажним. Када би друге земље осетиле конкурента у Русији, одмах би под разним изговорима уводиле санкције“, рекао је Путин и додао: „Да није било Крима, измислили ти нешто друго“.
Додао је да је Русија због санкција изгубила 50-52 милијарде долара док су они који су јој увели санкције изгубили сто милијарди долара. Пад БДП-а износио је свега један одсто, прецизирао је Путин.
Истовремено, нагласио је да су санкције натерале Русију да „укључи мозак“. Како каже, као резултат у многим гранама привреде земља је обновила конкурентност. Путин је такође рекао да ако Русији буду укинуте санкције, и она ће урадити исто са својим контрасанкцијама. „Како год да буде, Русија ће урадити све да наши производи буду конкурентни у читавом свету“, обећао је Путин.
Становник Кијева питао је руског председника зашто је Русија оставила Украјину. „Трудимо се да се не мешамо у унутарполитичке процесе у Украјини. Знамо да имамо пријатеље у Украјини“, одговорио је руски лидер.
Прокоментарисао је и цитат из песме Михаила Љермонтова „Збогом, неумивена Русијо“, који је председник Украјине Петро Порошенко употребио поводом ступања на снагу безвизног режима између његове земље и Европске уније. Лепо је што Порошенко тако добро познаје руску класику, рекао је Путин подсетивши да је Љермонтов песму написао 1840-1841, када је Украјина била само област руске империје, па се то односи и на тај њен део.
Кад је реч о „плавим мундирима“ који се такође помињу у песми, Путин је посаветовао Порошенка да отвори очи јер је „тамо (у Европи) тих плавих мундира више него код нас“. Притом, ми немамо ништа против њих, желимо им успеха, посебно с новајлијама, додао је он. Порошенку је пак поручио да ако неко хоће да буде Европејац, прво треба да затвори офшор рачуне.
У „Директној линији“ није заобиђено ни питање Сирије. Према речима шефа Кремља, искуство које је руска војска стекла у Сирији је драгоцено, примењени су најновији типови наоружања. „Што се тиче перспектива шта намеравамо да радимо, желимо да успоставимо мирни политички процес решења међу свим странама у сукобу“, рекао је Путин.
Један Американац затражио је од Путина да посаветује шта радити са таласом русофобије. Руси не сматрају САД непријатељем, борили смо се на истој страни у два светска рата, подсетио је руски председник.
„Видим да се у САД развија русофобија. То је резултат унутарполитичке борбе“, објаснио је и изразио наду да ће се односи веома брзо поправити.
Са САД бисмо могли да сарађујемо пре свега у сфери контроле неширења оружја за масовно уништење, можемо покренути дискусију на тему еколошких проблема, а треба да радимо и на борби против сиромаштва у свету, рекао је Путин, нагласивши да је „катастрофа један од извора радикализма и тероризма“.
У осврту на истрагу наводног руског мешања у америчке изборе и сведочење тим поводом бившег шефа ФБИ Џејмса Комија, Путин је подсетио да је Коми рекао да је Русија утицала на изборе, али није предочио доказе за то.
Додао је и да где год се прстом покаже на глобусу, Американци мисле да су њихови интереси, а овамо би хтели да Русија погне главу. „Ми имамо своје мишљење и отворено га износимо, нема ту никакве нелегалне субверзивне активности“, навео је Путин. Комија је упоредио са Едвардом Сноуденом и поручио му да, ако буде имао проблеме и ако против њега покрену истрагу, може добити политички азил у Русији.
Руски председник, који ретко говори о приватном животу, овога пута рекао је да му се пре извесног времена родио други унук.
„Имам унуке који иду у вртић. Не желим да расту као принчеви. Желим да имају обичан живот. Ако бих рекао њихова имена, одмах би били идентификовани. Молим вас да ме разумете“, рекао је. Додао је да његова деца, ћерке, без обзира на све гласине, живе у Русији, у Москви, да се баве науком и образовањем и „не мешају се у политику“.
Присетио се и како је живела његова породица, на питање зна ли како живе обични људи: „Сећам се како је мој отац проверавао сат за струју и бројао сваку копејку“, рекао је и додао да и данас по навици искључује светло кад излази из просторије.
Путина су питали и о протестима и дијалогу са опозицијом.
Спреман сам да разговарам са свима који заиста имају циљ побољшање живота људи, а не да користе потешкоће за самопромовисање. Они спекулишу на проблемима…Треба предлагати решења“, изјавио је Путин, коментаришући протесте одржане на Дан Русије.
Стигла су нека необична питања, рецимо, шта би урадио да има времеплов. „Желео бих својим очима да видим много важних историјских догађаја“, одговорио је Путин.
Постављено му је и неколико блиц питања: „Да ли се фраза — своје нећемо издати односи и на корумпиране?“ Одговора: „Такве не сматрам својима“. А како се односи према анегдотама о њему? Зависи какве су, одговара у шали и додаје да их се не сећа нити чита књиге написане о себи.
А шта ће бити с оним ко га слаже? „И ја сам човек и мене такође обмањују. Чак и кад то видим, не журим да реагујем. Прво видим какви су мотиви, шта је човек хтео… Али то не заборављам.“
А кога ће оставити после њега? Одговара: „Само грађани Русије могу да одреде ко ће бити на челу града, региона или земље."