„Тако треба“, одговара војни аналитичар Александар Радић на питање Спутњика како види то што српски војници тренутно вежбају и с Русима и Американцима. „Треба са свима вежбати, ако говоримо о струци, не о спољној политици, не о ономе шта су стратешка опредељења Србије на дужи рок“.
Радић сматра да је јако корисно да наши војници што више долазе у контакт са другим војницима.
„Живели смо и у време комунизма у земљи која је била изолована од блокова“, подсећа Радић и додаје да је новим генерацијама људи у војсци веома корисно да стално комуницирају са људима, да виде како се шта ради, да стекну самопоуздање.
„Само површно искуство је довољно да видите како ствари функционишу, а камоли да нешто радите активно током више дана с људима из других земаља“, каже аналитичар.
Вежбе „Словенско братство“ и „Платинасти вук“ одржавају се годинама и увек у слично време.
„Не раде се вежбе за Нову годину. Имате пролећну и јесењу сезону вежби, мај–јун и септембар–октобар. То су природни периоди“, каже Радић и објашњава да је „Платинасти вук“ серија вежби коју финансирају Американци кроз Центар за обуку јединица за мултинационалне операције које се налазе у бази „Југ“ у близини Прешева.
Руска војска је у обнови своје снаге после дугог кризног периода, и Русија покрива једну шестину копненог простора планете земље. То је војска земље која почива на империјалној традицији која има глобални значај. Према речима нашег саговорника, Американци другачије размишљају.
„Руска вежба је руска, сценарио ’Словенског братства‘ је написан за руску војску. Када су долазили 2014, био је то стратешки маневар са ваздушно-десантним јединицама када се из ваздуха искрцавају оклопна возила, то су неки сценарији типични искључиво за руску ваздушно-десантну војску“, каже Радић.
С друге стране, од Американаца очекујемо, како каже, високу технологију, а они обучавају наше снаге за разбијање демонстрација. Употреба војних снага у полицијске намене је у духу центра за мултинационалне операције јер некада ћете можда морати да радите оно што је 2004. НАТО радио на Косову.
„Све се одиграва између Прешева и Бујановца. Наша војска се обучава за гушење демонстрација — где, против кога, па да ли је то можда сценарио који ми можемо да имамо као реалан? Балканско искуство је, нажалост, тако да је употреба војске у задацима који су више налик полицијским можда и реалнији сценарио од десанта из тешког транспортног авиона“, каже Радић и додаје да амерички војник оспособљава нашег војника како брзо и ефикасно да угуши демонстрације.