Шведска се поноси као признати шампион у поштовању људских прва, али би у последње време увезене културне „вредности“ из земаља у развоју могле да разбију сјајан имиџ који има ова скандинавска држава. Утврђено је да десетине хиљада жена болује због сакаћења гениталија, упркос томе што је та болна операција законом забрањена.
Процењује се да је број жена које су преживеле сакаћење гениталија много већи него што се очекивало, показало је ново истраживање.
Национални здравствени одбор проценио је да је 2015. године било око 38.000 жена које су биле жртве сакаћења женских гениталија у нордијским земљама, које су уназад деценијама рангиране у врху у различитим оцењивањима равноправности полова.
Међутим, најновије истраживање сврстало је Шведску међу земље са највећим процентом жртава сакаћења женских гениталија, са запањујуће морбидним процентом од око 150.000 жртава у нацији која броји око десет милиона људи, јавио је Шведски радио. Пошто је сакаћење гениталија веома интимна и емотивно болна операција, процењује се да би тренутни број жртава могао бити знатно већи.
Оно што је још горе, сакаћење гениталија се обавља међу девојкама имигрантског порекла, у породицама које су се населиле у Шведској пре извесног времена. Упркос чињеници да је сакаћење женских гениталија строго забрањено законом у Шведској, традиција и верски обичаји понекад успевају да прескоче законска ограничења. У имигрантским круговима девојке често одводе у матичне земље како би се ова операција обавила.
Неочекивано велики и још увек растући број жена осакаћених гениталија у Шведској поставља нове захтеве пред шведски здравствени и образовни систем, наводи шведски јавни сервис СВТ.
„Жене које долазе код нас имају велике проблеме. Уклањамо им оштећене делове у пределу абдомена, али имамо данас много више погођених жена у нашем друштву и морамо да их откријемо и помогнемо им“, изјавио је Бита Ешраги, лекар из клинике у Амелмотагнинену, специјализоване за жртве сакаћења женских гениталија.
Сакаћење женских гениталија, које се назива и женским гениталним сечењем и женским обрезивањем, ритуално је сечење или уклањање делова спољних женских гениталија. Практикује се у неким деловима Африке, Азије и Блиског истока и углавном се упражњава из верских или духовних разлога. Према процени Уницефа за прошлу годину, око 200 милиона жена у свету је преживело ту „операцију“.
У зависности од земље, сакаћење женских гениталија се врши у разним узрастима — од неколико дана после порођаја до пубертета. Ова пракса је укорењена у идеалима женске чедности и чистоте, а они који јој се противе могу да буду социјално искључени.
Тачан број „операција“ које се углавном изводе у „пољским“ условима варира од земље до земље. Сакаћење женских гениталија подразумева уклањање унутрашњих и спољних усана и делова клиториса. Нежељене индикације могу бити поновљене инфекције, отежано мокрење, хроничан бол, неплодност и компликације приликом порођаја, а нема никаквих познатих здравствених предности.