Према најновијим резултатима анкета, 53 одсто грађана сада би подржало гласање о томе да ли да прихвате коначне услове договора о „брегзиту“, док је 47 одсто против, пише данас британски дневник „Индипендент".
На исто питање постављено у априлу, већина грађана од 54 процената била је против другог референдума.
Најновији резултати анализе јавног мњења показали су да је у порасту број оних који су против „тврдог ’брегзита‘“.
Само 35 одсто грађана сложило се саставом Терезе Меј да је „боље не постићи договор, него постићи лош договор“ у преговорима са ЕУ, показало је истраживање „Мејл он сандеј“.
Око 69 одсто људи било је против изласка Велике Британије из царинске уније.
У међувремену, још једна анализа показала је да присталице Лабуристичке партије у великој мери подржавају најмекшу варијанту „брегзита“, пише „Индипендент“.
Великој Британији је потребно да „брегзит“ протекне глатко како би се подржала радна места и инвестиције обезбеђивањем нових царинских уговора са Европском унијом, изјавио је раније данас британски министар финансија Филип Хамонд.
„Брегзит“ значи да ће Британија напустити јединствено тржиште и царинску унију ЕУ, каже он и додаје да жели разлаз који не би угрозио радна места и инвестиције, преноси Ројтерс.
Хамонд је у интервјуу за Би-Би-Си рекао да би такав „брегзит“ значио да се глатко изађе из актуелне царинске уније ка новом договору у будућности који ће наставити да омогућује проток британске робе не само без царина већ и без одлагања и процедура.
Британски опозициони лабуристи саопштили су данас да је британска премијерка Тереза Меј након изборне коцке, остала без ауторитета уочи формалних преговора о „брегзиту“.
Истовремено, лабуристички портпарол за „брегзит“ Кеир Стармер изјавио је за Би-Би-Си да је то Британију довело у најгори могући положај пред почетак разговора са Европском унијом, пренео је Ројтерс.
Европска унија и британска влада сутра почињу преговоре о изласку Велике Британије из ЕУ, а према дипломатским изворима, током прве рунде преговора фокус ће бити на питањима везаним за права грађана, финансијски договор, Северну Ирску и друга питања, објавио је портал „Политико“.
Британски секретаријат за „брегзит“ саопштио је претходно да се очекује да ће обе фазе преговора бити усклађене, а да ће се највише разговарати о питањима везаним за сам излазак Британије из ЕУ и њеним финансијским обавезама.
Дејвид Дејвис, државни секретар за излазак из Европске уније, и Мишел Барније, главни преговарач Европске комисије, договорили су се о покретању преговора о Члану 50 (Лисабонског споразума ЕУ) 19. јуна, саопштила је прошле недеље Влада Велике Британије.