У Шведској је 2010. године почела истрага против Асанжа због тужбе две жене за сексуално узнемиравање. Оснивач „Викиликса“ је одбацио умешаност у злочин, инсистирајући да су сви контакти прошли уз узајамни пристанак и да су жене поднеле тужбу против њега из освете и под утицајем полиције. Касније је шведска полиција издала налог за хапшење активисте.
Оснивач „Викиликса“ се 2012. године обратио властима Еквадора са молбом за политички азил због страха од екстрадиције шведских власти у САД због његове делатности у Викиликсу. Амбасада Еквадора у Лондону му је 19. јуна 2012. дала азил на неодређено време у згради која се налази у елитној четврти британске престонице Најтсбриџ.
Тужилаштво Шведске је 19. маја ове године прекинуло истрагу по предмету Асанжа. Ипак, лондонска полиција је саопштила да ће он, ако напусти зграду Амбасаде, бити ухапшен. Повод за хапшење у Лондону биће стари налог који је издао вестмистерски магистрални суд након што је оснивач скандалозног сајта 29. јуна 2012. године одбио да се преда суду.
За пет година које је провео иза зидина Амбасаде, Асанж ниједном није изашао на улицу, једино што је одржао неколико говора на балкону. За све то време он није престајао да ради и објављује нове материјале, уз помоћ својих присталица.
Асанж исказе полицији и суду даје без изласка из зграде.
Адвокати и присталице политичког азиланта изразили су свој страх за његово здравље које се јако погоршало због дефицита свежег ваздуха, шетње и светлости.
Према подацима „Викиликса“, праћење Асанжа је буџет Велике Британије коштало скоро 19 милиона фунти.