Иран је одлучио да се више не скрива и да отворено учествује у конфликту у Сирији. Терористички напад који је прошле недеље потресао Техеран дао је повод елитној јединици иранске војске, корпусу Чувара исламске револуције, да изведе ракетни удар по базама терориста у подручју Дејр ел Зор, где је у току офанзива сиријске војске.
„Када је реч о страним војскама у Сирији, Иран је сигурно најактивнији учесник сиријског рата. До јуче се радило искључиво о копненим операцијама, које је спроводио корпус Чувара исламске револуције. У том смислу, ваздушни напад на позиције терориста је на неки начин изненађење. Са друге стране, Иран се налази у веома компликованој ситуацији: нико у арапском свету, осим наравно Хезболаха, не подржава оно што он предузима у Сирији. Штавише, све арапске земље желе да потисну Иран из Сирије. Стога, ракетни напад на терористе је пре свега демонстрација силе и озбиљна порука Ријаду, противницима Асада у Сирији, и, наравно, Тел Авиву“, сматра руски експерт Владимир Сажин са Института за оријенталистику Руске академије наука.
Иран се вероватно неће зауставити на јучерашњи ракетни напад. Како је иранској телевизији изјавио генерал Рамазан Шариф, „ако терористи опет угрозе нашу безбедност, несумњиво ће бити још ракета“.
Саветник министра иностраних послова Ирана Хусеин Шеикхолеслам рекао је за Спутњик да ће оваква операција у случају потреб добити потребно одобрење и координацију коалиционих снага Сирије, Ирака, Либана и Русије и да се може очекивати њено понављање у будућности. Он сматра да је ово директна порука не само терористима, већ пре свега њиховим спонзорима Израелу, САД и владајућој касти Саудијске Арабије.
„Иран у сваком случају има право да покаже своју снагу и изведе прецизан удар на сваком место где су терористи. То је порука за све оне који сеју зло у региону“, уверен је он.
Ирански војни експерт Хасан Шемшади, близак корпусу Чувара исламске републике и за којим је ДАЕШ 2012. године расписао потерницу, детаљно је описао синоћни догађај.
„Буквално неколико сати пре почетка ракетне операције са полигона у Карманшаху, врховни командант Ирана ајатолах Хомнеј је изјавио: ’Ми нећемо претрпети тај шамар терориста, ми ћемо им опалити јачи шамар‘. И одмах након његовог позива почела је операција: шест ракета средњег домета ’Зулфикар‘ лансирано је на позиције терориста који се налазе у сиријском граду Дејр ел Зор. То је била порука терористима да иако су удаљени стотинaма километара од нас, наших граница, ми ћемо их уништити“, навео је Шемшади.
Он је саопштио да је овај напад био пажљиво планиран. Добијени су тачни подаци да се вође терориста који су извели напад у Техерану, њихова складишта и командни центар налазе у Дејр ел Зору.
„То је најбољи показатељ рада специјалних служби и упозорење терористима, где год они били: пашћете нам на нишан… Овај напад је само лаган шамар терористима. Ако не прекину своје деструктивне акције, унутар наше земље или ван њених граница, ми ћемо ошамарити много јаче!“, нагласио је војни експерт.
Важно је навести да је ова ракетна операција, која је изведена са иранских полигона, била потпуно договорена са владама Сирије, Ирака и њиховим специјалним службама.
„Ако владе ових држава од нас затраже помоћ за ликвидацију милитаната ДАЕШ-а, ми ћемо одмах да реагујемо. Ми нисмо САД, чија такозвана међународна коалиција ради „показивања“ неселективно бомбардује наводне позиције ДАЕШ-а“, обећао је Шемшади.
Скоро у исто време кад је био изведен ракетни удар по Дејр ел Зору, у Раки је оборен сиријски авион. Неки експерти сматрају да су ова два инцидента повезана и да рат против ДАЕШ-а полако прераста у оружани сукоб Ирана и САД на територији Сирије. У прилог томе се наводи да је америчка војска три пута за последњих месец дана бомбардовала позиције проиранских снага у Сирији и сва три пута на истоку земље — у подручју градаТанфа, недалеко од тромеђе Сирије, Ирака и Јордана, где се воде жестоки сукоби. Сиријске владине снаге журе да успоставе контролу над границом са Ираком, и тиме отворе коридор за снабдевање оружјем из Ирана. Ако би се десило да проамеричка „опозиција“ потпуно затвори ирачку границу, то би имало катастрофалне последице за утицај Ирана у Сирији, па и за Владу у Дамаску која би се, без иранске помоћи на земљи, нашла у врло неповољној позицији.