Кандидат за премијера и лидер Алијансе за будућност Косова (АБК), чланице коалиције ПАН Рамуш Харадинај, којег Србија потражује због ратних злочина, према оценама аналитичара, нашао се између „две политичке ватре“. Коалиција ПАН, тзв. „ратна коалиција“, освојила је највећи број посланичких мандата, па би према уставу Рамуш Харадинај требало да први добије мандат за састав нове владе. Аналитичари, међутим, такву могућност не виде јер би у том случају Харадинај морао да прави веома болне компромисе, којима, како кажу, нема краја.
Према писању приштинских медија, Харадинај има могућност да владу формира са мањинама, које имају укупно 20 посланика, од којих 10 припада Србима који су, како се наводи, у потпуности окренути Београду, што никако не одговара лидеру АБК.
Уз мањине, он би морао да обезбеди још два-три посланика са стране.
Друга могућност је да Харадинај владу формира са коалицијом ЛАА, коју чине Демократски савез одлазећег премијера Исе Мустафе, Алијансе за ново Косова и Иницијатива, што би значило да би морао да преполови позиције у извршној власти.
Притом Мустафин ДСК одбија сваку могућност да уђе у постизборну коалицију са ДПК, која је део ПАН коалиције, јер је сматра одговорном за изазивање ванредних парламентарних избора.
Аналитичарима се, пише приштински портал „Зери“, никако не допада да будућа косовска влада зависи од расположења Српске листе, коју подржава влада у Београду, и то би, како сматрају, било најгоре могуће решење за Косово.
Харадинај је, међутим, уверен да ће формирати владу која ће, како тврди, врло брзо почети да ради без било каквих изазова, куповине посланика или жртвовања.