Поновљене борбене акције авијације САД под изговором борбе против тероризма, а заправо против легитимних оружаних снага држава-чланица УН, биле су разлог да Министарство одбране Русије од данас званично прекине сарадњу са САД у оквиру Меморандума о спречавању инцидента на небу изнад Сирије.
Прекид сарадње је уследио након што је сиријска војска јуче објавила да су коалиционе снаге, предвођене САД, обориле сиријски војни авион код Раке. Сиријска војска је навела да је авион оборен у време њене борбене мисије против екстремиста ДАЕШ-а.
Након овог инцидента руска војска је објавила да од америчке команде тражи детаљну истрагу, као и да обарање авиона сиријских Оружаних снага од стране америчке авијације у ваздушном простору Сирије представља лицемерно кршење сиријског суверенитета. Осим тога, руско Министарство одбране данас је објавило да се акције САД против Оружаних снага Сирије фактички могу сматрати војном агресијом.
Јуриј Швидкин, заменик председника Комитета за одбрану Државне думе, за Спутњик каже да сматра да је одлука о прекиду дејства Меморандума оправдана, јер је сваки потез САД који је претходно остао без адекватног одговора касније довео до нове ескалације проблема:
„Мора се истаћи да постоје све правне основе да Сирија предузме истоветни корак према САД. Наравно, не бих саветовао Америци да додатно ’испипава терен‘ и куша своју судбину. Изнова имамо прилику да видимо да се међународна коалиција овде заправо не бори против ДАЕШ-а, већ да хоће да стави до знања да је присутна у региону. Руску одлуку у односу на САД ја бих назвао хицем упозорења, говорећи војним језиком“, објашњава Швидкин, подсећајући да је иницијатор овог Меморандума управо била Русија, а да је Вашингтон подршку пружао више речима него делима.
Швидкин верује да ће Русија сада покренути процедуру у оквиру СБ УН:
„Друга је ствар то што данас, нажалост морамо то рећи, УН постоје само „реда ради“, јер њихова улога реално није видљива. Русија увек поштује оквире и норме Међународног права, и даљи потези Москве ће имати правни карактер“, наглашава заменик председника Комитета за одбрану Државне думе.
Алексеј Подберјоскин директор Центра војно-политичких студија на Московском државном факултету за међународне односе сматра да је Американце, говорећи обичним језиком, баш брига да ли они нарушавају неке норме или правила, јер они имају свој политички циљ и своју логику да морају да униште режим који је сада на власти у Сирији, као и да су због тога су спремни на много тога.
„Американцима веома сметају руске ваздушне снаге, јер оне уништавају ДАЕШ, а знамо да је ова терористичка организација посредно америчко дело. Такође, наши пилоти неутралишу друге милитантно-радикалне и терористичке организације које Американци отворено подржавају. Вашингтон жели да види владајући режим у Сирији на коленима, он хоће смену власти. За то им је неопходна војна победа на терену, а ми им сметамо и то је то“, истиче Подберјоскин.
Прекид сарадње Русије са САД у оквиру Меморандума о спречавању инцидента на небу изнад Сирије значи и то да ће се од сада у регионима где руска авијација буде изводила задатке на небу изнад Сирије сваки ваздушни објекат међународне коалиције предвођене Америком сматрати ваздушном метом. Подберјоскин објашњава даје ово сасвим разумна одлука руског војног ресора у датим околностима:
„Руску операцију у Сирији спроводи управо војна авијација и ми смо у обавези да створимо, у таквим околностима, најбоље, најбезбедније услове за наше пилоте. Са друге стран, и сиријски пилоти такође лете на нашим авионима и где је нама гаранција да наше авионе Американци сутра неће ’као случајно‘ оборити“, пита се Подберјоскин и закључује да овде чак више и није толико проблем што Американци наносе ударе на циљеве једне суверене државе, јер је то нажалост готово постало нормално, већ је сад овде проблем што је сада заиста у питању безбедност руских пилота.
Руски министар иностраних послова Сергеј Лавров позвао је претходно Сједињене Америчке Државе да поштују територијални интегритет Сирије и уздрже се од унилатерланог деловања у тој земљи, подсетивши да ће се нова рунда разговора о Сирији одржати у Астани престоници Казахстна 10. јула.