„То је препорука трипартитне комисије коју је Управни одбор ИЛО једногласно усвојио, а везано уз представку Удружења синдиката пензионера Србије о доспелим, али неисплаћеним пензијама“, јавила је ХИНА позивајући се на извор из Министарства спољних и европских послова.
И тог министарства још, како се наводи, кажу да Одбор тај случај сматра затвореним и да је скинут с дневног реда.
Удружење пензионера Србије са некадашње територије САО Крајине је у новембру 2014. поднело представку ИЛО против Хрватске тражећи исплату заосталих пензија из поменутог раздобља, а званични Загреб је свој став саопштио крајем 2016. у одговору на петнаестак страница које је саставила међуресорна радна група с представницима министарства рада и пензионог система, МВЕП-а, ДОРХ-а и правних стручњака.
„Оне који су отишли у Србију је обештетила Србија која их је увела у свој пензиони систем, а онима који су остали да живе на окупираним подручјима, Хрватска је исплаћивала пензије све до прекида платног промета изазваног окупацијом, а чак и након тога покушано је да се пензије исплаћују преко Међународног црвеног крста.
„ИЛО је прихватио хрватску аргументацију да је прекид исплата узрокован вишом силом“, наве је извор ХИНЕ.
ИЛО је, како се наводи, оценио да Хрватска није одговорна за исплату тих пензија и то је потврда онога што су имали да кажу хрватски судови и Европски суд за људска права у случају Љубе Чекић и осталих против Хрватске 2002“, истичу из МВЕП.
Из Министарства поново истичу, коју је потврдио и ИЛО, да се пензије не могу исплаћивати из оба фонда — хрватског пензионог система и „парафонда“ САО Крајине. Напомиње се и да су Хрватска и Србија то питање решиле билатералним споразумом.
ИЛО такође сматра да се поједини случајеви морају решавати пред хрватским националним правосуђем.
Позивајући се на српске изворе, Хина пише да је исплату заосталих пензија од Хрватске путем ИЛО затражило око 22.000 пензионера са територије некадашње САО Крајина, што је, како се спекулише, око 800 милиона евра.