Или ће Аљбин Курти, лидер „Самоопредељења“, Рамушу Харадинају рећи: „Да“, или Косово још дуго неће добити владу. Ово се као могућност намеће пошто је приштински лист „Коха“ објавио из својих извора информацију да су странке из два супротстављена блока на изборима Исе Мустафе и Хашима Тачија одлучиле да не учествују у будућој влади Косова.
Ни из једне од поменутих странака за сада није стигао деманти на ту вест, па је самим тим извесније да је то једна од могућих опција.
Да Курти и Харадинај нешто „кувају“, наговестио је и потпредседник Алијансе за будућност Косова Пал Лекај, који је прилично самоуверено изјавио да ће Рамуш Харадинај бити нови премијер уз подршку Аљбина Куртија.
У исто време, из Куртијеве странке нико није демантовао да Харадинај и лидер „Самоопредељења“ преговарају о коалицији.
Такав сценарио је помало збуњујући, јер је Курти позвао коалицију окупљену око Исе Мустафе да направе владу одмах после завршених избора. И ако одговор није добио, очекивало се да ће бити пронађен компромис око заједничког кандидата за мандатара владе.
Извори Спутњика блиски Приштини потврдили су да је проблем у преговорима о будућој влади Курти — „Коалиција мира“ настао јер Мустафа није желео да уступи Куртију место премијера.
„У исто време, из Харадинајеве странке су све гласнији они који траже да се врбује странка Беџета Пацолија да подржи Харадинаја. Какви су резултати тих преговора још је под велом тајни, али оставља се простор да овако нешто буде могуће, јер не сме се заборавити да је Пацоли дао велику подршку Харадинају док је био у притвору у Француској“, каже наш саговорник.
Што се Срба тиче, према речима из извора српске стране из Приштине, најгора могућа комбинација би била Курти–Харадинај, јер би Србима у том сендвичу најекстремнијих опција по њих био веома скучен простор за маневар.
„Опште је познато да Курти настоји да састави већину у парламенту која би имала подршку довољног броја посланика како 10 српских гласова не би значило ништа. Другим речима, циљ им је да истрпе Србе у власти, што морају по Уставу, али не и да им омогуће да имају значајну улогу“, тврди он.
Иако је добила највише гласова на превременим парламентарним изборима одржаним 11. јуна, коалиција око Харадинаја не може да самостално формира владу.
Очекује се да централна изборна комисија до краја овог месеца потврди резултате избора, како би се отворио пут за формирање скупштине и владе.