На интернету је објављен снимак Ота и групе пријатеља како уживају у зимским празницима. То је и последњи снимак пре његовог хапшења у Северној Кореји.
„Ово је Ото ког знам и волим. Ово је мој брат“, написао је Остин Вормбир, који је објавио видео снимљен током тродневног путовања студената крајем 2015. године.
Два месеца касније објављен је други снимак младића који у сузама преклиње власти Северне Кореје за опроштај. Ото се захвалио властима на „прилици да се извини за свој злочин, моли за опроштај и помоћ у спасавању властитог живота“.
Студент је изјавио да је покушао да украде пропагандни постер из хотела у Пјонгјангу као „успомену за једну америчку цркву, уз дозволу америчких власти, како би нарушио радну етику и мотивацију корејског народа“.
„Починио сам највећу грешку у свом животу, али ја сам само човек“, рекао је тада Ото у сузама, преноси Б92.
Након 17 месеци заточеништва, Ото је враћен у САД 13. јуна, али тада је већ био у коми и није могао да комуницира због озбиљних оштећења на мозгу.
Недељу дана касније младић је умро, а његова породица као узрок смрти наводи „ужасно мучење и злостављање“ које је наводно доживео у Северној Кореји.
Светски медији нагађају да се никада неће сазнати шта му се тамо заиста догодило. Северна Кореја је изјавила да је заражен ботулизмом, те да је пао у кому након што је узео таблету за спавање. Међутим, доктори који су га прегледали након повратка у САД не верују у ту причу.
Медицинским прегледом је утврђено да је Ото упркос коми био добро ухрањен када је враћен у Охајо. Тестови нису открили пуно о његовом стању, али доктори су изјавили да није било знакова физичког насиља или злостављања, као ни ботулизма.
Доктори су такође рекли да није реаговао на надражаје, те није показивао знакове разумевања језика или свести о својој околини. Претрпео је „значајна оштећења можданог ткива“, уобичајена код пацијената који доживе срчани удар или застој дисајних путева.
Ото је одрастао у Синсинатију у породици са троје деце и одувек је био популаран као врло интелигентан ученик, изабран за краља средњошколске матуре, на којој је одржао завршни говор.
Уписао се на Универзитет у Вирџинији где је био изврстан студент, те је похађао семестар у Лондонској школи економије и пропутовао је Европу. Добио је многе пословне понуде пре него што је дипломирао, али се одлучио за још једну, последњу авантуру. Последњег дана пута у Северној Кореји ухапшен је и осуђен на 15 година присилног рада.
Његови родитељи су након смрти објавили изјаву:
„Наша тужна дужност је да обавестимо јавност да је наш син Ото Вормбир завршио своје путовање. Окружен породицом пуном љубави, Ото је умро данас у 14 сати и 20 минута.“
У овом тренутку би било лако усредсредити се на све што смо изгубили — будућност коју нећемо провести са топлим, бриљантним младићем чија знатижеља и чији ентузијазам за животом нису имали граница. Али одлучили смо се да се усмеримо на време које смо провели са овом изузетном особом.
Када је Ото враћен у Синсинати касно 13. јуна, није могао да говори, није видео и није реаговао на вербалне заповести. Изгледао је врло лоше. Иако више никада нисмо чули његов глас, израз лица му се у једном дану променио — изгледао је смирено. Био је код куће и верујемо да је то осетио.“
Амерички сенатор Џон Мекејн је изјавио:
„Ото Вормбир, амерички грађанин, убијен је од стране режима Ким Џонг Уна. У последњој години свог живота проживео је ноћну мору у којој је корејски народ заточен већ 70 година.“
Бивши председнички кандидат Марк Рубио је Отову смрт назвао „државним убиством“.
Северна Кореја у заточеништву и даље држи неколико америчких грађана, а чини се да САД нису у стању да им помогну.