Пројектом се предвиђа изградња две линије гасовода укупног капацитета 55 милијарди кубних метара гаса годишње од руске обале преко Балтичког мора до Немачке. Планирано је да се нови гасовод изгради поред „Северног тока“.
С обзиром да америчке санкције могу да утичу на тако осетљиво питање као што је „Северни ток 2“, Шефчович сматра да би о њима требало да се „разговара и усклади са Европском унијом“ пре него што се уведу.
„Објаснили смо нашим америчким партнерима да је ово осетљиво питање и да због тога треба да га разматрају са нама“, додао је он.
Он је додао да су Европска унија и САД разматрале увођење економских санкција Русији пре њиховог објављивања.
„До сада су сви режими санкција (против Русије) које је уводила (ЕУ), успостављани на хармоничан начин (са америчком страном). Односно, пре него што смо их објављивали оне су разматране и усаглашаване (између ЕУ и САД)“, рекао је Шефчович.
„Желимо да сачувамо тај хармонизовани приступ у увођењу санкција и у будуће“, додао је он.
На питање да ли Европска комисија припрема неке нове санкције против Русије, зато што су слични предлози учињени у Сједињеним Америчким Државама, он је одговорио: „Не“.
Он је додао да „постоје предлози за строжије америчке санкције Русији“ и да „могуће нове санкције нису координисане са нама (ЕУ)“.
Амерички Сенат је 15. јуна завршио процедуру одобравања нацрта закона којим се предвиђају санкције Русији.