О томе шта би један овакав аранжман значио за сам Рударско-топионичарски басен, град бора, или овај део Србије, српску привреду и, наравно, за даљу српско-кинеску сарадњу, у данашњој емисији „Енергија Спутњика“ Јелица Путниковић разговара са Живадином Јовановићем, бившим министром спољних послова СР Југославије и председником Београдског форума за свет равноправних и др Златком Драгосављевићем, бившим државним секретаром у Министарству животне средине, рударства и просторног планирања, професором Факултета за примењену екологију „Футура“ Универзитета „Сингидунум“.
Судбина РТБ „Бора“ је неизвесна и поред тога што овај рударски гигант има 1,3 милијарде тона резерви руде. Проблем је дуг од 1,2 милијарде евра. Уз то, РТБ „Бору“ неопходна су улагања.
Поред ове тајанствене кинеске компаније, која је у Бору била на званични захтев Кине (а жели да управо њихова највећа државна компанија оствари сарадњу са РТБ „Бор“) за „РТБ Бор“ су заинтересоване и фирме „Ли тен“ и „Чајна пауер енџинеринг консалтинг груп корпорејшен“.
Саговорнике „Енергије Спутњика“ питамо да ли је ова „сламка спаса“ за РТБ „Бор“ најбоље решење? Шта се од кинеских инвестиција у Србију још може очекивати али и то шта би српске власти могле да науче од кинеских по питању стратешког планирања развоја привреде.
Емисију „Енергија Спутњика“ слушајте вечерас од 21 сат на таласима Радија Студио Б, на фреквенцијама 99,1, 100,8 и 105,4 мегахерца.