По њему, дијалог ствара утисак нормализације односа, али у суштини само продубљује етничке поделе.
„Ми нисмо против дијалога, него против дијалога који Косово претвара у тему, а Србију у оног који одређује агенду“, рекао је Курти у интервјуу „Вечерњим новостима“.
Он каже и ће му, уколико постане косовски премијер, један од приоритета бити дијалог са Србима са Косова, а да његов покрет има план за северне општине на Косову којим су предвиђене „комбиноване економске и социјалне мере“.
На питање зашто доводи у питање легалност ЗСО, што је обавеза коју Приштина упорно избегава, Курти је каже да је Бриселски споразум према уставном суду у Приштини у колизији са 23 члана косовског устава, а да је ЗСО „пројекат Београда“.
„Корумпирана власт у Приштини је то прихватила. Путем ЗСО наступила би федерализација Косова на косовски и српски ентитет, при чему Србија не признаје Косово као суверену државу“ рекао је Курти и додао да би се Косово тиме претворило у „другу Босну“.
На питање о злочинима Ослободилачке војске Косова (ОВК) и да ли ће починиоци одговарати, Курти је одговорио да не верује да је ОВК вршила ратне злочине, али да верује да је било појединаца који су се крили иза њеног имена.
По њему, након Унмика, Хашког трибунала и Еулекса, Косову треба „универзална правда“, а не додатни судови попут новоформираног суда за злочине ОВК.
Аљбин Курти сматра и да је Косову потребна „војска за мир“, сразмерна броју становника, односно да у редовима полиције и војске има укупно 18.000 до 20.000 припадника.