„Ми утврђујемо претњу засновану на две главне компоненте — могућност и намера. Што се тиче могућности, нема сумње да Русија развија своје могућности и у традиционалној и у нуклеарној сфери. Што се тиче војних вежби, Русија може пребацити војску на велика растојања и ефикасно је користити далеко од сопствене територије“, утврдио је Павел.
Он је изјавио да, без обзира на то што намере Русије нису јасне, „пораст њене војне вештине је неоспоран“", саопштава издање.
„Што се тиче намера, оне нису јасне, јер не можемо тачно рећи да Русија има агресивне намере према НАТО-у“, додао је Павел.
Он је нагласио, али без доказа, „пораст војног присуства Русије“, поменувши саопштења о „распоређивању балистичких интерконтиненталних ракета које могу носити нуклеарно оружје у Калињинграду и Криму“, додаје издање.
„Видимо широку модернизацију читаве руске војске“, рекао је Павел.
Односи између НАТО-а и Русије су се заоштрили у марту 2014. године. Портпарол председника Русије Дмитриј Песков је изјавио раније да Русија није претња ни за кога, али да неће оставити акције непримећене, потенцијално опасне за њене интересе. Руски министар одбране Сергеј Шојгу је саопштио да се група НАТО-а код граница Русије за десет година повећала три пута, а код западних граница — осам пута.
„Ми прихватамо чак и потенцијалну претњу веома озбиљно. Радимо све што је потребно да бијемо из свих оружја, како гледано из перспективе потенцијала, тако и из перспективе борбене готовости, како бисмо се супротставили свакој могућој претњи која би могла поновити ситуацију у Криму или на истоку Украјине. Тако нешто не треба да се понови против било којег савезника НАТО-а“, изјавио је генерал.
Павел је додао да у Алијанси примећују оштру позицију коју заузима руско политичко и војно руководство, говорећи о предузимању свих потребних мера за борбу против напора НАТО-а: „Ми се суочавамо са колосалном модернизацијом свих руских наоружаних снага“.
У исто време, генерал је навео да Алијанса ради на интензивирању својих напора за борбу против тероризма, јер не може да дозволи себи да се усредсреди искључиво на претње са стране држава.
Војни експерт Игор Конашенков сматра да изјаве представника НАТО-а о забринутости поводом раста руске претње у позадини ширења Алијансе има политички ангажовани карактер. Он је додао да НАТО личи на рак-рану која све више захвата све нове земље и подсетио на базе које су се појавиле у балтичким државама и Пољској са ’инфраструктурама за вођења реалног рата‘“.
Шеф комитета Савета Федерације за информациону политику Алексеј Пушков сматра лицемерном тврдњу генерала НАТО-а.
„НАТО који више пута превазилази Русију по војном буџету и наоружању, изражава забринутост због пораста моћи Русије. Чисто лицемерје“, написао је Пушков на својој страници на друштвеним мрежама.