Интересовање страних излагача педесет одсто је веће него на последњем Сајму који је одржан пре две године. У Министарству одбране кажу да је тај податак изузетно важан, јер је посећеност сајма увек пропорционална значају домаће индустрије на светском тржишту. Ове године међу 128 излагача, чак 37 је из иностранства.
Поред тога што компаније излажу, разговарамо о могућим партнерствима и заједничком наступу на овдашњем и светском тржишту, каже за Спутњик др Ненад Милорадовић, помоћник министра одбране за материјалне ресурсе.
„Сајам је место где се конкретно може видети највећи део расположиве технике коју прави наша индустрија. То је место где се воде технички разговори на експертском нивоу, али и комерцијални. Причамо о започетим пројектима сарадње, а многи ће на овај начин бити завршени, окончани уговорима“, каже Милорадовић.
Најозбиљнији будући купци посетиће и наше фабрике наоружања, где ће за њих бити организовано бојево гађање појединим системима, али и демонстрације пловних објеката. Међу њима ће бити и делегација из Русије која је у Београд допутовала знатно пре самог догађаја.
„Управо сам имао састанак са једном значајном руском делегацијом, представницима Федералне службе за војнотехничку сарадњу. И овога пута на Сајму имамо обимне и интензивне разговоре са више руских компанија, али и државних институција које се баве овим послом. У најскорије време очекујемо и долазак министра одбране Руске Федерације Сергеја Шојгуа“, каже наш саговорник.
Пошто је српска јавност опседнута доласком „мигова“ у Србију, Милорадовића смо питали да ли постоје договори који иду у супротном правцу, односно да ли Руска федерација планира да током Сајма купи нешто од наших произвођача.
„Стално говоримо нашим пријатељима да би та сарадња требало да буде двосмерна. Појавили су се добри показатељи, постоје и уговори који су већ потписани. Из Србије се испоручује барут за руске произвођаче муниције и мислимо да ће те испоруке бити још веће. Пред потписивањем смо уговора о послу у коме руске компаније које се баве производњом и ремонтом хеликоптера уговарају са нашим Заводом ремонт хеликоптера трећих земаља. Тај уговор се тиче нашег заједничког пројекта, оснивања центра у Србији који би ремонтовао хеликоптере Ми–17 и Ми–8“, објашњава Милорадовић.
Српска војна индустрија на Сајму ће имати и неколико премијера. Реч је о новим верзијама већ познатих система, али, открива наш саговорник, биће представљени и нови. Последњих година поново смо присутни на светском тржишту, тако да знамо шта је тренутно актуелно и шта су наше јаке стране, каже Милорадовић.
Наши главни брендови су све врсте муниције, укључујући и нове генерације, од најмање до муниције за тешко наоружање, највећих артиљеријских калибара, али и артиљеријских ракета. Ту су и стрељачко наоружање, минобацачи и артиљеријски системи. Нове генерације тих система ће наставити да буду наш стални адут на светском тржишту, а ту је и широк избор борбених возила, па и роботизованих платформи које смо недавно развили“, објашњава помоћник министра одбране.
Српска војна индустрија представиће на Сајму артиљеријски систем „Нора“, модернизовани вишецевни лансер „Огањ“, који има вођене и невођене ракете, затим различита борбена, извиђачка и оклопна возила. Посетиоци ће имати прилику да упознају „Милоша“, нову верзију „Лазара“, али и мала роботизована оклопна возила, међу којима је најокретнији, али и најубојитији „Мали Милош“, којим се управља даљински, а опремљен је озбиљним наоружањем које може да се користи у противтерористичкој борби.
Сајам се одржава под покровитељством Министарства одбране, а организатор је и компанија „Југоимпорт СДПР“. Прва три дана сајам „Партнер 2017“ моћи ће да посете само стручњаци, док ће у петак 30. јуна бити отворен и за грађане.