Руски аналитичари сматрају да иза тих прича стоје америчке демократе, које покушавају да напакосте Доналду Трампу.
Осим тамошњих медија, руског дипломату је пожурио да испрати и бивши амерички амбасадор у Москви Мајкл Макфол, а Америчко-руски пословни савет је обелоданио да намерава да организује свечани пријем у част завршетка рада руског дипломате.
Чак су одређени датум, место и време опроштајне вечере — 11. јул, хотел „Сент Регис“, Вашингтон, 17 сати по локалном времену.
Занимљиво је, међутим, да се саопштење појавило неколико сати након што је Министарство спољних послова Русије, коментаришући наводе о смени руског амбасадора у САД, навело да такве одлуке доноси искључиво председник Русије. Тренутно нема званичних најава, ни потврда о промени амбасадора у САД, а Кремљ је саопштио да ће медији бити обавештени када се појави одговарајући указ председника Русије. Први је причу о наводном одласку Кисљака пласирао бивши амбасадор САД у Москви Мајкл Макфол, који је на свом налогу на Твитеру објавио опроштајну поруку, у којој је навео да се руски дипломата припрема да напусти Амбасаду Русије у САД, да му је било „задовољство да сарађује са њим упркос различитим погледима“, и пожелео је му срећу.
Макфолову информацију демантовала је портпаролка Министарства иностраних послова Русије Марија Захарова, која је такве изјаве бившег америчког амбасадора назвала „уображеним боловима због неуспешне дипломатске каријере“. Она је истакла да промена руских амбасадора није у надлежности пензионисаног америчког званичника, већ председника Руске Федерације.
Касније је Захарова на свом фејсбук профилу написала да су јој „страни новинари целу ноћ писали и звали је тражећи да потврди да Кисљак напушта Вашингтон у јулу“.
„Како кажу, бивши амерички амбасадор у Русији (Мајкл) Макфол свима прича о томе“, написала је Захарова.
Она је поновила да у Русији одлуку о амбасадорима, односно њиховом повратку у земљу или постављенима, доноси председник земље, и како је објаснила, то се чини рутински, одмах након именовања новог амбасадора.
„Ако је донета одлука о именовању новог амбасадора у САД (цела процедура траје неколико месеци, тако да ту нема места спонтаности), онда ће Сергеј Иванович Кисљак, који је радио у САД девет година, отићи у историју као особа која је учинила све могуће за развој билатералних односа, чак и у најтежим периодима“, истакла је она, додајући да се то не може рећи за Макфола, који је „срамно побегао из Москве“.
Макфол је био амбасадор САД у Москви од 2012. до 2014. године, а забрањен му је улазак у Русију јер је Министарство иностраних послова Русије оценило да наноси штету односима Москве и Вашингтона. Тренутно ради као професор на Стенфорд универзитету и активан је коментатор руско-америчких односа.
Кисљак, који је на место амбасадора Русије у САД дошао 2008. године, у жижу јавности доспео је због састанака са сарадницима америчког председника Доналда Трампа. У америчким медијима њега називају „главним (руским) шпијуном“ и „агентом утицаја на Трампову политику“.
Контакти са руским дипломатом коштали су дужности бившег саветника за националну безбедност САД Мајкла Флина, а за везе са руским амбасадором оптужени су и саветник америчког председника и његов зет Џаред Кушнер, бивши саветник изборног штаба републиканаца Картер Пејџ и актуелни министар правде Џеф Сешнс, иако он тврди да састанак није имао никакве везе са кампањом за председничке изборе у САД, већ само са дужностима у Сенату.
Наводе да је био у дослуху са руским властима на штету САД, којима, како је рекао, часно служи 35 година, Сешнс је одбацио као „ужасну и одвратну лаж“.
Руски председник Владимир Путин је раније изјавио је да се САД по целом свету мешају у туђе политичке процесе, али се жале на Русију, која се наводно мешала у њихове изборе, иако заправо за Москву такво мешање нема смисла.
Према његовим речима, „где год да упрете прстом на карту света, свугде ће вам се жалити да се амерички званичници мешају у њихове унутрашње политичке процесе“.
Руски аналитичари сматрају да су гласине о одласку руског амбасадора из САД потекле из кухиње америчких демократа, а да су они то закували како би „запржили чорбу“ Трампу.
„Трамп је заиста изузетан бизнисмен и политичар, али се испоставило да су демократе одабрале неку стратегију притисака на њега преко Русије, и све изјаве о нормализацији односа две земље, које је давао током предизборне кампање, окренуле су се против њега. Степен русофобије у САД данас је већи него у Реганово време. Стално слушамо изјаве да се Русија мешала у изборе у 21 америчкој држави и да Трамп не може да доноси одлуке без консултација са Кремљом, и свуда се спомиње веза Кисљак-Флин, Кисљак-Кушнер, Кисљак–Сешнс, а сви су већ заборавили о чему су они разговарали и ко је био иницијатор тих разговора. Ако зауставите обичног Американца, он неће моћи да одговори шта је био разлог састанка, али су у свести остали стереотипи да постоји неки господин, амбасадор Русије, у коме је сконцентрисано зло Русије и који практично представља мини-седиште КГБ-а у Вашингтону. То се ради због тога да би се дестабилизовали окружење америчког председника и он лично. Отуда спекулације да Трамп покушава да уклони Кисљака што пре, како би он отишао из Вашингтона и како никог не би нервирао. Притом, ’америчке патриоте‘ инсистирају на томе да је он разрешен дужности због озбиљних кршења правила. Али то је још једна лажна вест у режији демократа и то се види из изјава Макфола“, каже за Спутњик Сергеј Судаков, професор Академије војних наука.
Ширење таквих неистина од стране једног дипломате аналитичар назива „бруком“.
У случају да Путин реши да постави новог амбасадора у Вашингтону, према писању руских медија, Кисљака би могао да наследи заменик министра иностраних послова Русије Анатолиј Антонов.