Сајам књига отворио је министар науке и технолошког развоја у Влади РС Јасмин Комић, а свечаности је присуствовао и председник РС Милорад Додик. На свечаности у Андрићграду наступио је и хор „Србадија“ из Бијељине, монолог Карађоза из „Проклете авлије“ говорио је глумац Небојша Дугалић, а наступили су и Бањалучки гудачи и Емир Кустурица и „Но смокинг оркестра“.
Сајам је отворио италијански књижевник Ђанкарло де Каталдо, који је рекао да му је изузетна част што је у Андрићграду на једној оваквој манифестацији.
„Пре годину дана био сам члан жирија Венецијанског филмског фестивала, на коме је Кустурица имао филм. Седели смо увече у једном ресторану, Кустурица је био за суседним столом. У тренутку сам пожелео да устанем, одем и клекнем пред тим човеком. Зауставили су ме и рекли ми: ’Па ти си судија, ти си члан жирија, не можеш то да урадиш’. Нисам тада ни сањао да ћу, да бих то урадио, једног дана доћи до Андрићграда, овог чудесног здања“, рекао је де Каталдо додајући да му је отац још у младости предложио да прочита књигу „На Дрини ћуприја“ и да тада није могао ни да претпостави да ће доћи на Дрину и видети чудесну грађевину.
„Срећан сам што могу да сведочим о изградњи овог града, Андрићграда. Што могу да захвалим Емиру јер није одустајао када би сви одустали. Овде смо победили време, победили неверицу, победили неверне Томе. Можете мислити колико сам данас срећан што овај град добија свој садржај, што добија Сајам књига који има намеру да траје годинама, што добија друге културне садржаје. Ово је место културе, престоница културе РС и нећемо одустати да овде долазимо и долазићемо годинама“, рекао је на свечаности у Андрићграду председник РС Милорад Додик.
Присутнима се обратио и књижевник Матија Бећковић:
„То небеско код цара Лазара било је поетско, царство књиге, и ми Видовдан већ славимо 629 пута и ево та књига која је пала цару на колено, она се умножила у милионе књига, тако да отварамо већ други Сајам књига у Андрићграду, а нема неког места које је примереније, које је књига родила и створила од овог места“, рекао је Бећковић.
Министар науке и културе Републике Српске Јасмин Комић рекао је да сви који у књизи траже, пре свега, утеху, све више бирају и све теже налазе стихију, која може да их одведе далеко од њиховог стварног живота.
„Шта је природније од тога него на овом месту изрећи мисао нашег нобеловца Иве Андрића, који је овако доживљавао књигу“, рекао је Комић.
Он је нагласио да је неспорна чињеница да се успешна будућност друштвене заједнице данас везује за изградњу друштва знања, односно друштва које обeлежава феномен културе, знања, што подразумева образованост, иновативност и сарадњу.
Комић је рекао да је наука, којом се ствара ново знање, основни покретач развоја, делатност која омогућава задовољавање великог броја друштвених потреба, посебно оних у погледу образовања и општег квалитета живота.
„Уверен сам да је знање стратешки ресурс Републике Српске, да је научно-истраживачка делатност извор знања, нераскидиви дeо образовног система, предуслов самоодрживог друштвено-економског развоја и дeо цивлизацијског развоја нашег друштва“, навео је Комић.
На Сајму књига, који организује Андрићград, са суорганизаторима — Андрићевим институтом и Београдским сајмом, велики број личности из културе представиће у следеће две недеље, колико сајам траје, најзначајнија издања, своје радове и кроз полемике доћи до нових закључака из области књижевности, али и осталих културолошких и друштвених питања.
Организатор је саопштио да су ову манифестацију, чији је идејни творац Емир Кустурица, подржали покровитељ манифестације — председник Републике Српске Милорад Додик, Министарство културе и информисања Србије, Министарство науке и технологије Републике Српске, Представништво Републике Српске у Србији и Општина Вишеград.
Да Андрићград постане културно седиште региона у периоду трајања сајма књига, допринеће квалитетан пратећи програм — промоције издавачке делатности репрезентативних издавача из Републике Српске и Србије, промоције најзначајнијих књижевних дела, округли столови и радионице из области савремене литературе, филма, историје, језика, писма, с посебним освртом на италијанску књижевност и уметност.
На Сајму књига учествоваће бројни домаћи и страни уметници — Матија Бећковић, Душан Ковачевић, Драгослав Михаиловић, Захар Прилепин, Владимир Кецмановић, Ђанкарло ди Каталдо, Лоренцо Миглиоли, Андреа Гамбета и многи други, те најпознатији издавачи из Србије, Републике Српске и Црне Горе — „Лагуна“, „Вулкан“, „Прометеј“, „Академска мисао“, Задужбина „Доситеј Обрадовић“.
На сајму ће учествовати и Народна библиотека Републике Српске, Филмски центар Србије, „Албатрос плус“, „Партенон“, „Бук“, „Филип Вишњић“, „Миба букс“, „Катена мунди“, „Акиа Мали принц“, „Нова књига“, Архив Србије, „Андрићев институт“, „Беген“, „Валера“, затим „Графид“, „Про деск“, најпознатији издавач стрип издања „Дарквуд“ и Београдски сајам са Монографијом Београдског сајма књига…