„Сматрам да имамо све могућности да постигнемо суштински напредак, не само у побољшању односа наших држава, већ и у побољшању међународне ситуације у читавом свету. За то су потребни наши заједнички напори“, нагласио је доајен америчке дипломатије.
Он је навео да се више пута састајао са Јевгенијем Примаковим.
„Ми смо се обично састајали као противници, као сукобљене стране у преговорима. Међутим, увек смо осећали да делимо исто убеђење да проблем односа између Русије и САД, између СССР-а и САД, треба да буде решен преговорима и постизањем заједничког погледа на будућност“, рекао је он.
„Те напетости које периодично настају између САД и Русије нису нова појава, оне су се дешавале и пре. Знамо и гора времена, али смо увек могли да превазиђемо те напетости“, додао је Кисинџер.
Приликом изградње савременог система међународних односа потребно је полазити од наше тежње за мирним конструктивним напретком, а не за осигурањем интереса на рачун других, сматра Кисинџер.
Кисинџер је навео да треба озбиљно разматрати питања које стоје пред различитим државама. Ипак, како је нагласио бивши државни секретар, они могу бити извор несугласица, већ и могућности за дијалог.
„У сајбер-простору све негативне акције могу имати врло озбиљне последице и о њима се може озбиљно разговарати. Наравно постоје спорна питања (између Русије и САД), као што је ситуација у Украјини и Сирији у којима такође можемо дати свој допринос“, додао је он.
Кисинџер је додао да садашња ситуација у односима Москве Вашингтона није принципијално нова, супарништво између две државе у различитим питањима постоји одавно, с тим што је и до 1917. године у борби за утицај на Далеки исток. У његовој основи, по мишљењу бившег државног секретара, лежи специфичност географског положаја држава. Русија је увек била принуђена да мисли о потреби да штити на територију од суседа са другог континента, док је у у исто време САД брзо заузела лидерску позицију у Америци, након чега су почеле да траже путеве ширења утицаја ради осигурање својих националних интереса изван својих граница.