„Обично се састајемо пет пута годишње како бисмо одредили оквир даљих билатералних односа, како бисмо разговарали о изгледима њиховог развоја“, рекао је Си.
Председник Кине је у интервјуу за руске медије додао да је са Путином постигнут договор да се повежу пројекат „Један појас један пут“ и Евроазијски економски савез.
Осврнуо се и на постављање америчког противракетног система ТХААД у Јужној Кореји, оценивши да ће то пореметити стратешку равнотежу у региону.
„Распоређивање америчког противракетног система ТХААД у Јужној Кореји нанеће озбиљну штету интересима стратешке стабилности земаља у региону, укључујући Кину и Русију. То ће пореметити стратешку равнотежу у региону и ни на који начин неће промовисати денуклеаризацију на Корејском полуострву“, рекао је Си.
Како је претходно објављено, Си је у интервјуу за руски лист „Росијска газета“ рекао да Русија игра важну и позитивну улогу у процесу решавања сиријске кризе и поручио да Кина то цени.
Он је додао да сиријска криза представља најопаснију тачку на Блиском истоку, а то питање је неопходно решавати поштујући независност, територијалну целовитост и суверенитет Сирије.
„О будућности Сирије треба да одлучује сиријски народ, а политичко решење је једини пут. Искрено верујемо да ће то питање ускоро бити решено и да ће нада сиријског народа о миру и повратку у своје домове ускоро бити реализована“, рекао је Си.
Кинески председник је истакао и ниво билатералних односа Москве и Пекинга рекавши да они никад нису били бољи.
„Пре свега политичка и стратешка сарадња, која је резултирала да преко 4.300 километара међудржавне границе осликава пријатељске и добросуседске односе. Обе стране подржавају једна другу у развоју и поштују националне интересе. Кина и Русија су стратешки партнери који своји однос развијају на поверењу“, навео је Си.
Говорећи о економским односима, рекао је да Русија и Кина на комплексан начин приступају том питању и додао да се то односи и на цео евроазијски континент.
Председник Кине је рекао да се, поред крупних инвестиционих пројеката попут гасовода и Пута свиле, велика пажња посвећује и малом и средњем бизнису.
„Владе обе земље ће учинити све како би се олакшао пут руским и кинеским фирмама да лакше послују, што ће се директно одразити и на смањење незапослености, али и на конкурентност тржишта“, казао је Си.