Она је приметила да је тај закон иначе писан пре него је постојао интернет.
„Из овог закона не може се ишчитати је ли то уопште прекршај, а можда је и кривично дело изазивања мржње, притом судија мора да суди на основу закона, судске праксе и контекста, а не на основу јавне осуде премијера или председника Хрватског сабора“, казала је Влаинићева појаснивши да говори уопштено о свим политички осетљивим предметима, а не само о случају „Оточац“.
Полиција из Госпића, наиме, у суботу је саопштила да се двојица мушкараца сумњиче да су тог дана у Оточцу реметили јавни ред и мир и то најпре 74-годишњак код споменика ветеранима последњег рата истицањем плаката са симболом непримереног садржаја, а касније 87-годишњак у Вивозама извикивањем усташког поздрава „За дом спремни“.
Према Прекршајном закону, особи која на јавном месту извођењем песама и ношењем или истицањем симбола, текстова, слика, цртежа ремети јавни ред и мир, предвиђена је новчана казна у вредности 50 до 300 немачких марака или казном затвора до 30 дана.
Прекршајни суд у Госпићу, као ни њихова стална служба у Оточцу, још нису добили оптужни предлог за прекршаје ремећења јавног реда и мира од чланова ХАЗУД-а на суботњем обележавању годишњице рођења усташког команданта Јуре Францетића, што значи да се полиција није одлучила за тзв. хитни поступак.
Танјуг