Посета је резултирала бројним важним споразумима о јачању сарадње у различитим областима и разговарало се о међународним питањима, укључујући и ситуацију на Корејском полуострву.
Као резултат разговора, Путин и Си су издали заједничку изјаву о развоју руско-кинеског партнерства и стратешке сарадње. Москва и Пекинг такође су одобрили план имплементације Споразума о пријатељству и сарадњи 2017-2020.
Си је назвао билатералне односе између Русије и Кине „стратешким савезом“ и додао да је ова сарадња „историјски избор“ двеју земаља.
Он је истакао да је у питању сарадња од које су сви на добитку и додао да „кинеско-руски односи доживљавају своје најбоље време у историји“.
Резултати разговора указују на намеру да се развије руско-кинески вектор у мултиполарном свету, сматра Јана Лексјутина, стручњак за кинеску политику и ванредни професор на Државном универзитету у Санкт Петербургу.
„Главна карактеристика руско-кинеских билатералних веза је заједничка стратешка визија међународне ситуације, укључујући и жељени модел светског поретка. Очигледно је да ова посета указује да и Москва и Пекинг желе да се тренутни глобални поредак трансформише, укључујући и политичке и економске односе. Заједничка изјава дата је пред самит Г20 који ће се усредсредити на економску област. Због тога су ови разговори толико важни“, рекла је Лексјутина за кинеску редакцију Спутњика.
Министарства спољних послова Русије и Кине су јуче објавила заједничко саопштење у којем су изразила забринутост и због ситуације на Корејском полуострву. Москва и Пекинг су позвали Пјонгјанг да објави мораторијум на нуклеарне пробе, а Вашингтон и Сеул да се уздрже заједничких војних вежби.
Ма Јуџун, директор Центра за руске студије на Академији друштвених наука у Хелунгђангу нагласио је стратешки значај чињенице да су Русија и Кина поновно потврдиле заједничку визију глобалних питања која ће бити на дневном реду самита Г20 у Хамбургу.
„Заједничка изјава о јачању билатералних односа пре самита Г20 је стратешки важна. С једне стране, геополитичка ситуација у близини кинеске границе се променила у последњих неколико година. Конкретно, САД настављају притисак како би спречиле растући утицај Кине у региону. Са друге стране, геополитичка ситуација у близини границе са Русијом такође се променила. Запад повећава политички притисак на Москву, између осталог и санкцијама. У том контексту сарадња служи стратешким интересима Русије и Кине“, истакао је Ма.
Он је нагласио да упркос чињеници да званично не постоји савез Москве и Кине, партнерство између две земље представља „пример нове врсте односа између великих сила“.
„Русија и Кина желе да развију билатералну сарадњу у којој су сви на добитку, иако не постоји савез између двеју страна и ниједна страна не успоставља савезе са другим земљама. И Русија и Кина су против униполарног света и против било каквих провокација на глобалној сцени“, закључује овај стручњак.