„Ми имамо податке о томе коју врсту ракете је јуче лансирала Северна Кореја. Ове податке су јуче детаљно саопштили представници нашег Министарства одбране и позивам вас да их прочитате“, рекао је Лавров на конференцији за новинаре.
Русија и Кина ће представити свој иницијативу о решењу корејске кризе на седници Савета безбедности УН у среду, рекао је Лавров на конференцији за новинаре након састанка са генералним секретаром Арапске лиге Ахмедом Абул Гејтом.
„Данас ће у Њујорку Савет безбедности УН размотрити тренутно стање ствари када је у питању имплементација претходних резолуција (о Северној Кореји). И Русија и Кина ће ову иницијативу представити детаљно и промовисати“, рекао је министар.
Лавров је додао да „ниједан покушај да се оправда војно решење, користећи као изговор резолуције Савета безбедности (УН), није прихватљив и довешће до непредвидљивих последица у региону који је у суседству Русије и Кине“.
Северна Кореја је у уторак објавила да је успешно лансирала прву интерконтиненталну балистичку ракету Хвасонг-14 у 00.30 по Гриничу. У саопштењу се наводи да је ракета путовала 933 километара и достигла висину од 2.802 километра током свог 39-минутног лета пре него што је „прецизно погодила циљане воде“ у Јапанском мору.
Међутим, Министарство одбране Русије саопштило је да је севернокорејска ракета достигла висину од 535 километара, а не на објављених 2.802 километара и да је летела око 510 километара, а не 933. Министарство одбране је закључило да се ради о испитивању ракете средњег домета.
Русија подржава нормализацију односа Катара и његових суседа
„Спремни смо да подржимо све напоре за нормализацију односа између земаља Персијског залива“, изјавио је Лавров.
Лавров је додао да је Москва „у свакодневном контакту са свим земљама“. „Више пута смо наглашавали да подржавамо посредничке напоре Кувајта“.
„Уколико све укључене земље верују да можемо да урадимо нешто додатно како бисмо помогли у превазилажењу несугласица и смањимо забринутост, бићемо спремни да реагујемо“, истакао је Лавров.
О зонама деескалације у Сирији
Руски министар је рекао да се Москва нада реалном напретку у преговорима о Сирији у Астани о одређивању параметара зона деескалације.
„Надамо се да ће се остварити реални напредак у погледу дефинисања конкретних параметара и географских параметара везаних за обезбеђивање функционисања зона деескалације. Данашњи преговори ће то показати“, казао је Лавров.
Јуче је специјални изасланик председника Русије за сиријско решење Александр Лаврентјев изјавио да су дефинисане линије контакта за две од четири зоне безбедности у Сирији — на северу Хомса и у источној Гути.