„Дестабилизирајућа ескалација Северне Кореје је претња свим државама у региону и ван њега. Те акције брзо затварају могућности дипломатског решења. САД су спремне да употребе читав арсенал својих могућности како би заштитиле себе и своје савезнике. Један од наших инструмената је значајна војна моћ. Употребићемо је ако затреба“, казала је Хејлијева.
Она је саопштила да је Северна Кореја тестирала интерконтиненталну балистичку ракету и ако је Русији потребно, САД ће јој радо предати обавештајне информације о њој.
САД се спремају да у блиској будућности поднесу СБ УН резолуцију о Северној Кореји, саопштила је Хејлијева.
Она је рекла да Америка намерава да уведе санкције не само против Пјонгјанга, већ и против свих држава које послују са Северном Корејом.
„Како би Северну Кореју скренули са пута војне ескалације, треба да урадимо више. Нећемо гледати само на Северну Кореју, већ и на сваку другу државу која одлучи да послује са тим одметнутим режимом“, изјавила је Хејлијева на седници СБ УН.
Она је додала да, ако санкције против Северне Кореје не буду усвојене, САД ће кренути сопственим путем.
Представница САД је посаветовала севернокорејске „пријатеље“ да ставе вето на нову резолуцију која ће се ускоро појавити у СБ УН.
Као одговор на то, заменик сталног представника Русије при УН Владимир Сафроников је нагласио да „санкције не могу бити лек за све“.
За сталног представника Француске у УН Франсоа Делатра, одговор на последња ракетна тестирања Северне Кореје мора да буде резолуција СБ УН којом се пооштравају санкције Северној Кореји.
Он је изразио наду да ће чланови СБ УН дати јак одговор на понашање Пјонгјанга.