Сабор ојкачког певања, очувања обичаја и фолклорне традиције Срба прекинула је „Олуја“, али је захваљујући Министарству културе Републике Србије „Сијело“ обновљено 2008. године.
У књизи „Стрмица — људи и догађаји“ дугогодишњи организатор манифестације, новинар „Вечерњих Новости“ Раде Матијаш пише да је све почело 1973. године, у време „Села веселог“ популарне емисије Радио Београда. Велики прегалац у очувању изворног народног стваралаштва Јован Алексић прихватио је његову молбу да се емисија сними у Стрмици. Тада је настао и назив будуће смотре „Сијело тромеђе“.
Овогодишњи сабор треба да помогне очување значајних православних храмова на динарској тромеђи. Пре три године обележена је стогодишњица освештења Цркве Рођења Пресвете Богородице у чијој порти се, на месту где се налазио пчелињак краљице Марије Карађорђевић, сабор и одржава. Биће то и припрема за обележавање великог јубилеја — 400 година Цркве Светог Јована Претече која је у истој порти, најстарије цркве на тромеђи изграђене 1618. године.
Учесници „23. Сијела Тромеђе“ су ојкачке групе из Бачког Јарка, Крања, Костајнице, Дринића, Дрвара, Личке Калдрме, Коренице, Грачаца, Жегара, Цетине, Голубића, Стрмице и Београда. Наступиће и народни уметници Светлана Спајић, диплари Обрад Милић и Милан Вашалић и гуслар Саша Лукић. Представиће се и одбори Српског културног друштва „Просвјета“ из Сплита, Удбине и Коренице, као и Културно уметничка друштва „Никола Тесла“ из Београда, „Мира Лукач“ из Дрвара и „Доситеј Обрадовић“ из Бискупија. Певаће и Данка Стојиљковић.
Организатори и учесници сматрају да ојкачко певање мора да се сачува на извору, тамо где је и настало.
Скуп у Стрмици биће и прилика за сусрет начелника општина са Тромеђе, где власт чине Срби, или у њој партиципирају, ради унапређења културног, привредног, а посебно туристичког развоја овог краја где Срби још чине већину становништва.