Фотографија је названа „Југословени који се купају“, а настала је 1939. године. Тито је тада са својим саборцима боравио у француском војном логору, који је био резервисан за међународне снаге.
Иако је фотографија објављена у Зборнику шпанских бораца 1961, она никад није пронашла свој пут до југословенске јавности — највероватније јер је режим сматрао да угрожава углед председника, а сама књига убрзо је повучена с тржишта.
„Тачно је да је Јосип Броз Тито 5. маја 1952. новинарима америчког ’Лајфа‘ рекао да је једном кратко посетио Шпанију и провео један дан у Мадриду.
Друге чињенице истраживања, које нису спорне и представљају научни и доказни материјал, говоре о томе да је Тито ради преузимања потпуне контроле над КПЈ морао прво да се ослободи Благоја Паровића Шмита, који је 1937. године, када је ликвидиран, био предвиђен за генералног секретара КПЈ“, каже Зиројевић, а преноси хрватски „Експрес“.
Зиројевић тврди и како је налог за Паровићеву ликвидацију издао Тито.
„Доказ за то је чињеница да је Влајко Беговић фотографисао мртвог Паровића одмах након убиства и та је фотографија одмах достављена Титу“, објаснио је Зиројевић.