Међу тридесет и седам парова из Београда, Крушевца, Крагујевца, Новог Сада, Трстеника и других градова Србије, нашли су се и руски парови који годинама живе у нашој земљи. Празник је успостављен у знак сећања на благоверног кнеза Петра Муромског и његову супругу Февронију, који су живели у 13. веку, а канонизовани су на црквеном сабору 1547. године. Православни верници у Русији славе их као заштитнике породице и брака.
Поздрављајући парове, патријарх српски Иринеј је подсетио да живимо у напредном времену, да свет никада није био оволико технолошки развијен, али да је до сада највише пао духовно и морално. Породица и брак су најугроженији, рекао је Иринеј.
„Последице таквог става најбоље видимо по рађању деце, које је све мање, углавном у хришћанском свету. Награда која је данас подељена брачним друговима зато има веома велики значај. Углавном црква, али и други фактори у друштву, треба на то да обрате посебну пажњу, јер ако се овако настави, не само да ћемо полако нестајати, већ ћемо довести себе, своју културу и историју у стање у коме су били Содома и Гомора“, рекао је патријарх.
Он је додао да не треба да заборавимо да на браку и породици почива сваки народ, па и српски и руски, све праве вредности на којима темељимо свој живот.
Патријарх је поручио да парови треба да одржавају своју љубав и брачну заједницу, и учествују у највећем дару Божјем, а то је живот, кроз рађање деце.
Гордана и Милоје Михајловић из Крушевца имају две ћерке и троје унучади. Упознали се 1967. године и венчали после три, дакле у браку су 47 година. Да могу да бирам, поново би изабрао исти пут, каже Милоје за Спутњик.
„Било је узбудљиво, лепо, љубав нас је повезивала и кад смо се расправљали и свађали, нисмо тада били свесни да је то још више учврстило нашу љубав и заједништво. Ако се то тако мери, ја сам доста постигао у животу, био сам и народни посланик, градоначелник Крушевца, без моје Гордане то не би могао да будем“, каже Милоје Михајловић.
Супругу Гордану питали смо да ли је све било онако како каже Милоје, јер је познато да иза сваког успешног брака стоји жена пуна разумевања чије је стрпљење бескрајно.
„Није лако, али ако се има циљ у животу, човек за неке ствари мора да се жртвује, да би било лепше. Зато можемо да памтимо више лепих ствари, а лоше да се забораве, а није их ни било много. Ми смо се стварно узели из велике љубави, и то траје и данас“, каже Гордана уз осмех.
На свечаности уприличеној у Руском дому наступио је заслужни уметник Русије, који је овом посебном приликом допутовао у Београд, певач Јан Осин.
Обележавање празника почело је јутрос у Руској цркви на Ташмајдану светом архијерејском литургијом коју је служио патријарх Иринеј уз саслуживање старешине подворја Руске православне цркве у Београду Виталија Тарасјева.