Талас, који се помињао и у митологији, протезао се на 400 миља од Новог Зеланда, тако да није ударио ни у једно пловило нити брод. Ради се о једном од највећих таласа који су описани у историји, али који не изазива цунами.
Донедавно су океанолози, биолози и метеоролози били скептични према тврдњама из историјских списа о великом таласу који се изненада појављује усред Јужног поларног океана и исто тако мирно нестаје. Међутим, истраживачки пловак који је пуштен у Јужни океан пре око три месеца већ је описао први џиновски талас у овој области, који је у висини оборио рекорд на јужној хемисфери.
Иначе, Јужни поларни океан „удара“ у Антарктик, због чега се због својих великих и непредвидивих таласа сматра једним од најопаснијих на свету за поморце и бродове.
Зато када искусним морепловцима поменете ову област, сви ће вам рећи исто — „течни Хималаји“.
У исто време и истраживачи покушавају да дођу до закључка како настаје овај метеоролошки феомен у удаљеном делу света, а цео Јужни поларни океан је најнеистраженије море на планети.
Раније се сматрало да се овакви феномени догађају једном у хиљаду година, али нови докази показују да је то много чешћа појава.
Извор: Б92