Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је пре одлуке суда да би у БиХ могао да настане „прави политички хаос“ ако Уставни суд БиХ не донесе одлуку о укидању државних празника 1. марта и 25. новембра у Федерацији БиХ.
Додик је рекао да се ради о истим стварима које су донете у одлуци Уставног суда БиХ о укидању 9. јануара као Дана РС, додавши да је у одлуци Уставног суда БиХ наведено да обележавање 9. јануара „угрожава неке друге“.
„Сасвим сигурно се зна да 1. март није дан који Срби обележавају, па су према томе и они угрожени“, указао је председник РС.
Према његовим речима, ако Уставни суд БиХ потврди 1. март као државни празник, „онда Срби више немају шта да траже у БиХ“ и то би показало да та земља „нема смисла“.
„Ова одлука не треба да нас чуди јер у БиХ је тако од Дејтона. Оно што ми Срби треба да урадимо јесте да одбијамо такве поступке, да им се супротстављамо, али одмерено, не на агресиван начин, да не бисмо провоцирали директне реакције Запада јер ситуација још није зрела за коренито решавање српског питања. Знамо да је то неправда и треба да игноришемо такве одлуке и да пружамо отпор одлучно, али смирено. У овом моменту не треба да идемо на раздраживање и неке радикалне мере јер није још време за то, и могли бисмо да изазовемо озбиљне реакције“, наводи наш саговорник. Он додаје да Република Српска одувек има зелено светло да се осамостали, не само од Дејтона већ и пре тога. Срби су, подсећа он, конститутивни народ и имали су право на самоопредељење на територији читаве бивше Југославије, односно, тамо где су већина.
„Срби у РС су одавно имали право да се уједине са Србијом или да створе независну државу, то право имају и сада, али једно је право а друго је сила. Сада бисмо изазвали реакцију НАТО-а и западних фактора. Мада, они не могу лако да крену против Срба како би нам наметнули централизацију, али могу лако ако се ми одлучимо за издвајање из БиХ. Мислим да са таквом одлуком треба ипак сачекати, док се не реше нека већа геополитичка питања“, наводи Анђелковић.
Коалиција која чини већину у Народној скупштини Републике Српске упутила је 6. децембра прошле године Уставном суду БиХ апелацију за оцену уставности Закона о проглашењу 25. новембра Даном државности.
Шеф Клуба посланика СНСД-а Радован Вишковић рекао је тада да се овај дан обележава само у Федерацији БиХ, те да је јасна намера да се успостављањем 25. новембра као дана државности БиХ апсолутно искључи један конститутивни народ, односно српски народ, чиме се ставља у дискриминишући положај.
Вишковић је, преносе „Независне новине“, подсетио да је указ о проглашењу овог закона 6. марта 1995. године потписао тадашњи председник Председништва такозване Републике БиХ Алија Изетбеговић. Посланици већине у Народној скупштини Републике Српске упутили су 11. октобра прошле године апелацију Уставном суду БиХ за оцену уставности Закона о проглашењу 1. марта Даном независности БиХ. Вишковић је рекао да 1. март не одражава вољу свих народа који су конститутивни по Уставу БиХ.
„Тај датум је утврђен без представника српског народа. Први март је искључиво везан за Бошњаке и Хрвате, а тиме се српски народ ставља у подређен положај. Уставни суд БиХ мора да штити права свих у БиХ, па и Срба. Први март се слави само у једном делу БиХ“, истакао је Вишковић, образлажући разлоге за подношење апелације.