Тилерсон је саопштио да је „састанак био веома конструктиван“. „Двојица лидера су се, рекао бих, разумела врло брзо. Јасно је да између њих постоји позитивна хемија“, рекао је он и додао да је у неком тренутку у просторију провирила чак и прва дама Америке Меланија Трамп како би пробала да их убеди да заврше разговор, али да није успела у томе.
"Ниво посвећености размени мишљења је био такав да ниједан од њих није желео да се заустави. Људи су провиривали кроз врата просторије за разворо. У неком тренутку су чак упутили прву даму да погледа да ли би могла одатле да нас извуче. Очигледно је да није успела то да учини", рекао је Тилерсон.
"То је био изузерно важан састанак. Имамо толико тема за разговор, а ово је добар почетак", нагласио је амерички државни секретар.
Први састанак Путина и Трампа одржан је у Хамбургу, на маргинама самита Г20, и трајао је готово два и по сата. Према речима америчког државног секретара, за сада нема договора о наредном састанку двојице лидера.
Тилерсон је истакао да је на састанку било речи, пре свега, о будућности односа двеју земаља, а не о прошлости "о којој ће бити тешко договорити се".
Према његовим речима, „има много ствари у прошлости“ због којих су обе земље незадовољне. „То су веома важни односи. То су две највеће нуклеарне државе на свету“, додао је Тилерсон.
Амерички државни секретар је, такође, навео да је Трампов главни циљ да се удаљи од односа заснованих на „непремостивим несугласицама“.
О питањима, као што је, на пример, „интервенисање“ Русије у изборе у САД, две земље тешко могу да дођу до заједничког имениоца, али је неопходно кретати се ка будућности, сматра амерички државни секретар.
„Ми смо председника Путина обавестили о томе и о санкцијама које су сада тема у Конгресу. Инсистирали смо на томе да су избори озбиљно питање“, рекао је Тилерсон.
„Два председника су се усредсредила на то како ћемо се кретати даље. За мене је нејасно да ли ћемо некада успети да дођемо до разумевања међу двема нацијама. Питање је шта ћемо радити сада“, додао је он.
Тилерсон је навео да су Трамп и Путин имали „врло поуздану и дуготрајну размену мишљења о овом питању“.
„Председник се у више наврата обратио председнику Путину поводом интервенисања Русије. Председник Путин је негирао такво интервенисање, као, чини ми се, и у ранијим приликама“, додао је Тилерсон.
„Договорили смо се да наставимо дискусију о томе како можемо да добијемо од руске владе гаранцију да не намерава и да се неће мешати у наше послове у будућности и како да створимо оквире у којима ћемо моћи на неки начин да проценимо шта се догађа у сајбер-простору и кога позвати на одговорност. И ово питање је, дефинитивно, шире од односа Русије и САД“, додао је Тилерсон.
Примирје у Сирији од 9. јула, Асад и даље непожељан за САД
Амерички државни секретар је навео и да су руски и амерички председник разговарали о томе где је још у Сирији могуће образовати зоне деескалације, поред четири у којима ће бити утврђен прекид ватре.
Раније је саопштено да су Русија и САД спремне да објаве примирје на југозападу Сирије почев од недеље, 9. јула.
„Ми не видимо никакав дуги политички мандат за (председника Сирије Башара) Асада и његову породицу. Јасно смо то дали до знања свима, па и у дискусији с Русијом. Не мислимо да Сирија може да добије међународно признање, чак и ако буде успешно радила у оквирима политичких процеса на међународној позорници. Међународна заједница неће се сложити са Сиријом под управом режима Асада“, изјавио је Тилерсон.
„Да би добила признање, како у области безбедности, тако и у економији, ми заиста молимо да пронађу новог лидера“, рекао је Тилерсон.