Интереси руског и украјинског народа су потпуно исти, уверен је Путин. Према његовим речима, могуће је једино да се не подударају интереси политичких кругова.
Руски председник је навео да је Кијеву остала само једна роба којом тргује.
„То је русофобија", нагласио је Путин.
Руски лидер је нагласио да „ако се објективно посматра, и Украјина и Русија имају интерес да сарађују“.
„Имају интерес да уједине своју конкурентност, да развијају своје економије просто због тога што нам је много тога остало још из совјетских времена, имајући у виду и сарадњу и јединствену инфраструктуру, практично, јединствену енергетику саобраћај и тако даље“, рекао је Путин.
Хамбуршки састанак обећава добру сарадњу
Путин је током обраћања новинара говорио и о америчком председнику Доналду Трампу и закључио да ће САД и Русија учврстити сарадњу уколико буду градиле односе као на хамбуршком састанку.
„Што се тиче личних односа, мислим да су успостављени. Не знам како ће то звучати, али ћу рећи како ја то видим: Трамп се на телевизији врло разликује од реалног човека, он је апсолутно конктретан. Апсолутно како треба прихвата саговорника, прилично брзо анализира, одговара на постављена питања или на елементе који се појављују током саме дискусије“, истакао је Путин.
Према његовим речима, Трамп је на састанку у Хамбургу поставио много питања о "интервенцији" Русије у изборе у САД и пажљиво слушао одговоре. "Радна група о сајбер-безбедности коју ће формирати Русија и САД искључиће у будућности било какве спекулације", рекао је Путин.
Амерички новинари су инсистирали на овој теми и затражили од Путина да каже шта му је Трамп одговорио током сусрета.
„Он је почео да ми поставља сугестивна питања, реално су га интересовали неки детаљи. Одговорио сам на све то прилично детаљно, колико год сам могао. Испричао сам му и о својим дијалозима на ову тему с претходном администрацијом, укључујући и своје разговоре с председником Обамом“, рекао је Путин.
Америка прагматичнија у вези са Сиријом
Говорећи о сиријској кризи руски председник је нагласио да су решења у вези с јужним зонама деескалације у Сирији донета, захваљујући, поред осталог, САД.
"Став САД о Сирији је постао прагматичнији. Ослањајући се на вољу Ирана, Турске и руководства Сирије могуће је предузети даље кораке у вези са решавањем кризе у Сирији", напоменуо је Путин.
Он је рекао да током Самита ни са ким није разговаро о проблему Катара, мада је то, како је додао, озбиљан проблем и може утицати на ситуацију у економији и безбедности.
Путин је нагласио да је између Русије и Немачке успостављена чврста сарадња, која укључује и пројекат изградње гасовода „Северни ток 2".
"Нема потребе да се мешамо у политичке процесе", рекао је Путин одговарајући на питање новинара.
Земље Г20: Главни изазови су тероризам, сиромаштво и глад
Земље Г20 су решене да се супротставе изазовима светске заједнице, спремне су да се боре против тероризма, сиромаштва и глади, наведено је у заједничком саопштењу након завршетка самита Г20 у Хамбургу.
„Решени смо да се супротставимо заједничким светским изазовима, међу којима су тероризам, миграције, сиромаштво, глас, опасности по здравље, да решавамо проблем стварања нових радних места, климатских промена, енергетске безбедности, неједнакости, међу којима је и полна“, наведено је у саопштењу.
Додаје се да је решавање ових питања основа за чврсти развој и стабилност.
У завршном саопштењу самита Г20 наведено је да регулативни глобални систем трговине има одлучујућу улогу и да се то одржава у раду Светске трговинске организације, рекла је немачка канцеларка Ангела Меркел у обраћању новинарима након самита и додала да су се учесници скупа изјаснили против протекционизма и подржали слободну трговину.
Самит лидера Г20 наредне године ће бити одржан у Аргентини, 2019. у Јапану, а 2020. у Саудијској Арабији.