Смрт Абу Бакра ел Багдадија објављивана је већ неколико пута, али су је тек данас потврдили припадници терористичке организације ДАЕШ. Вест је јавила је телевизија „Сумарија“, позивајући се на локални извор у ирачкој провинцији Нинива. У кратком саопштењу терориста наводно се наводи и име „новог калифа“, али оно није објављено.
До сада је међу терористима ДАЕШ-а Багдадијева смрт била табу-тема, због чега је и убијен један имам који је на проповеди позвао вернике да моле за душу убијеног Ел Багдадија. Исто тако, ДАЕШ је запретио сваком ко говори о његовој смрти на јавном месту казном од 60 удараца бичем.
Раније су ирански медији објавили фотографије које потврђују Ел Багдадијеву смрт средином јуна, а Министарство одбране Русије је навело да је крајем маја за време руског бомбардовања терористичких позиција убијен вођа ДАЕШ-а и 300 милитаната.
Карина Геворкјан, стручњак за Блиски исток, оцењује за Спутњик да се ситуација у Сирији после Багдадијеве смрти неће много променити.
Ликвидација вође ДАЕШ-а не значи да је рат завршен. Да ли је ликвидација Бин Ладена „сахранила“ Ал Каиду? Није. Тако и смрт Багдадија не значи крај ДАЕШ-а. Милинанти ће наставити терористичке активности, одређени део терориста ће се склонити у планине и користити тактику средњевековних асасина, то јест убица-атентатора. Што се тиче Ел Багдадија, његова смрт ће вероватно на почетку негативно утицати на ниво кординације између јединица ДАЕШ-а, али он није незаменљив и не би требало прецењивати његову улогу. Осим тога, они који себе сматрају потомцима Мухамеда, уопште не признају Ел Багдадија као вођу.
Историчар Јуриј Зинин са Московског међународног института за међународне односе каже да улога вође јесте битна, али да ће његови најближи „сарадници“ наставити реализацију пројекта ДАЕШ-а.
„Важно је истаћи да је идеологија ДАЕШ-а и даље веома утицајна у сиромашном и мање образованом делу муслиманског друштва, које верује у митове о калифату који ће господарити светом. Зато главну улогу у борби против ДАЕШ-а треба да играју муслиманске културне и верске елите, које морају да докажу да је идеологија ових терориста лажна. То би требало урадити што пре, јер је то у интересу целог региона“, каже Зинин.
У међувремену, у Женеви се одржава седма рунда међусиријских преговора. Стални представник УН за Сирију Стафан де Мистура рекао је за Спутњик да примећује приближавање погледа опозиционих група и да то повезује са одлуком Москве и Вашингтона да почну да разговарају о решавању кризе. Де Мистура је додао да је у току техничка дискусија о процесу, али не и о самом Уставу.
Истовремено, Стални представник УН за Сирију каже да очекује да до краја године буду одржане још четири рунде преговора о сиријском решавању кризе и да постоји нада за напредак.
Ексклузивно: Место ликвидације Багдадија (фото, видео)