Трећу годину заредом, статистике МУП-а Хрватске показују да полицајци, „очигледно незадовољни платом мањом од просечне у Хрватској, дају отказе, у напону снаге одлазе у пензију, узимају неплаћене одморе током којих у доста случајева или у иностранству раде на црно или уче језик“, не би ли у догледно време могли да емигрирају.
По ове три основе, од почетка године 197 полицајаца напустило је полицију, што значи да око 32 полицајца месечно напуштају службу, пише „Вечерњи лист“.
Од оних који су дали отказе, добар део је то учинио јер су одлучили да потраже неки боље плаћени посао у Немачкој или Ирској.
Од 2014. године до данас отказе је дало 288 полицајаца. Те 2014. године, отказе је дало и двадесетак припадника Специјалне јединице полиције, који су нови посао пронашли на пословима безбедности и осигурања у Авганистану, Ираку, на Косову, и то за плату од четири до осам хиљада америчких долара, уз обезбеђен смештај и авионске карте.
Један од специјалаца који је отишао из МУП-а Хрватске рекао је да је махом била реч о људима од 30 до 40 година, који су у Специјалној полицији радили између десет и 20 година. Разлози њиховог одласка били су финансијске природе, а део их се с платом од 6.000 куна друкчије није ни могао извући из кредита у „швајцарцима“.
Прошле године се за споразумни раскид радног односа одлучило 110 полицијских службеника, а од почетка ове отишло их је 52.
Међу њима је и полицајац с десетогодишњим стажом који је радио у Управи за посебне послове сигурности, која иначе међу самим полицајцима слови за елитнију и боље плаћену службу и у којој се на пословима чувања политичара лако „набију“ дневнице и прековремени рад. Ипак, тај полицајац је одлучио да остави посао и данас у Немачкој вози аутобус.
„Пре него што је отишао, положио је за возача. Затим је дао отказ, направио фешту и отпутовао“, препричавају његове колеге, додавши да случајева попут овог има напретек.