Медитеранска мисија, позната као операција „Софија“, установљена је 2015. године за борбу против кријумчарења људи у јужном Медитерану, али она не може да уђе у воде Либије без позива владе, а тамо постоје две владе — у Триполију и Бенгазију, преноси Ројтерс.
Како се наводи, Либија је главна полазна тачка за мигранте из Африке који покушавају да се докопају Европе и то уз помоћ кријумчара људи, често у плитким чамцима.
Посланици британског парламентарног комитета, фокусирани на пословима ЕУ, објавили су у извештају о тој поморској операцији, да је „Софија“ била скупа и да није успела да одврати мигранте да ризикују свој живот на мору.
„Кријумчарење људи почиње на копну, тако да је поморска мисија погрешно средство за решавање овог опасног, нечовечног и бескрупулозног посла. Када једном бродови отплове, већ је касно“, рекао је председник Комитета и посланик конзервативаца Сандип Верма.
Према његовим речима, решење је у сагледавању економских потешкоћа тих земаља и разлога зашто мигранти напуштају своје земље.
Од оснивања, Поморска мисија ЕУ је навела да је ухапсила 110 кријумчара и спречила да 463 брода буду искоришћена од стране кријумчара, а спасила 38.000 особа.
Танјуг