„Указали смо да је око вежби ’Запад‘ било много различитих инсинуација које су потпуно неоправдане. Због њих су прошли незапажено напори НАТО-а у повећавању наоружања источног крила“, рекао је Грушко новинарима након састанка Савета Русија—НАТО.
Белоруско-руске војне вежбе „Запад 2017“ биће одржане од 14. до 20. септембра на територији Белорусије.
За деескалацију потребни војни контакти Русије и НАТО-а
Размена брифинга о војним вежбама између Русије и НАТО-а није довољно за деескалацију, за то је потребно обнављање системских војних контаката, рекао је стални представник Русије у НАТО-у Александар Грушко.
У четвртак је на састанку Савета Русија—НАТО руска страна обавестила Алијансу о војним вежбама „Запад 2017“, док су званичници НАТО-а одржали брифинг о предстојећим вежбама „Трозубац-копље“.
„Ако желите озбиљно да говорите о деескалацији, превенцији опасних војних инцидената, онда таквих брифинга, чак и на нивоу амбасадора, неће бити довољно“, рекао је Грушко новинарима.
Он је истакао да је за стварни напредак ка деескалацији, „барем појављивања првих изданака поверења у војној области између Русије и НАТО, потребно да се размисли о враћању системских војних контаката“.
Русија је спремна да у питањима безбедности и превенције опасних војних инцидената контактира са НАТО-ом онолико колико је Алијанса спремна на то, додао је Грушко.
О ситуацији у Донбасу
Охрабрујући сигнали НАТО-а према Кијеву доприносе очувању тренутног положаја украјинских власти и очувању безизлазне ситуације у Донбасу, изјавио је Грушко.
Говорећи после састанка Савета Русија—НАТО на нивоу сталних представника, Грушко је изјавио да представници Алијансе „који усмено говоре у прилог спровођења Минских споразума, не предузимају никакве конкретне мере у циљу подстицања кијевских власти а реализују Минске споразуме“.
„Постоји опасност да ти кораци које данас предузимају земље НАТО-а у Украјини, програм помоћи, охрабрујући сигнали, заправо имају за циљ подстицање званичних власти да очувају тренутни положај и безизлазну ситуацију у Донбасу“, истакао је стални представник Русије у НАТО-у.
Према његовим речима, став НАТО-а је у том смислу у супротности са интересима трајног решења кризе у Украјини политичким и дипломатским средствима на основу потпуне имплементације Минских споразума.